Czy po wydarzeniach w Świebodzinie zostaną wyciągnięte jakieś wnioski? Jakie działania należałoby podjąć by zapobiec podobnym zdarzeniom?
To co jest ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kobiet rodzących, to zadbanie żeby opieka w Polsce była monitorowana na bieżąco i między innymi o to nasza organizacja walczy od samego początku. Bardzo ważne jest to, żeby Ministerstwo monitorowało bezpieczeństwo opieki okołoporodowej w sposób ciągły, a nie tylko w wyniku tragicznych zdarzeń, takich jak to miało miejsce w Świebodzinie. Niezbędne są stałe kontrole, aby szpitale zdawały sobie sprawę że ten monitoring jest i że są wyciągane konsekwencje wobec tych placówek które naruszają prawa kobiet czy standardy medyczne. O to wciąż apelujemy, wierzymy bowiem, że monitorowanie sprawi, że lekarze, którzy pracują czasem na granicy bezpieczeństwa czy dyrektorzy placówek, którzy zatrudniają zbyt małą ilość specjalistów, będą czuli się kontrolowani a w efekcie wpłynie to na poprawę jakości świadczeń opieki okołoporodowej w Polsce.
Co wpływa na to, że duży odsetek kobiet w Polsce decyduje się zabieg jakim jest cesarskie cięcie?
Na wstępie chcę zaznaczyć, że kobieta powinna mieć bezwzględnie wpływ na swój poród, także do swobodnego dostępu do zabiegu cesarskiego cięcia i nie powinno się tego prawa ograniczać. Bardzo ważne jest jednak przyjrzenie się dlaczego kobiety decydują się na cesarskie cięcie, mimo jednoznacznych informacji ze świata medycznego, że ma ono negatywny wpływ na zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Są inne kraje w których cesarskie cięcie też jest dostępne na życzenie ale odsetek kobiet decydujących się na nie jest dużo mniejszy niż u nas.
Musimy zatem znaleźć odpowiedź co o tym decyduje. Czy to są jakieś względy medyczne? Czy to jest lęk kobiet – a jeśli tak to przed czym? Na pewno sytuacja w Świebodzinie będzie jednym ze źródeł tych lęków, dlatego musimy dążyć do tego, żeby kobiety czuły się pewnie w czasie porodu. Żeby wiedziały ze jeśli nawet coś się wydarzy, będą miały udzieloną pomoc, a kiedy będą chciały mieć znieczulenie, będą mieć znieczulenie.
Na odsetek cesarskich cięć może mieć zatem wpływ komfort ciężarnych pacjentek?
Jak najbardziej. Powinno się tworzyć zatem takie warunki po to, by kobiety czuły komfort i decydowały się na poród naturalny, dlatego że poród naturalny jest najbezpieczniejszy dla kobiety i dla dziecka. A korelacja między komfortem ciężarnej a decyzją o naturalnym porodzie widać choćby w badaniach dotyczących sali porodowych. Z badań tych wynika, że w szapitach które mają pojedyncze sale porodowe i tylko takie, przeprowadzanych jest mniej cesarskich cięć. A zatem także gwarancja intymności i poczucie bezpieczeństwa są tymi czynnikami wpływającymi na liczbę cesarskich cięć.