Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Czy konkurs na in vitro został przeprowadzony niezgodnie z prawem?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 24 czerwca 2014 11:37

Czy konkurs na in vitro został przeprowadzony niezgodnie z prawem? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Ośrodki leczenia niepłodności podpisały w Ministerstwie Zdrowia dwuletnie kontrakty na realizację rządowego programu in vitro. Ale Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu chce unieważnienia konkursu. Dlaczego?
[caption id="attachment_27413" align="alignnone" width="620"]fot.Thinkstockphotos/FPM fot.Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Ośrodki leczenia niepłodności podpisały w Ministerstwie Zdrowia dwuletnie kontrakty na realizację rządowego programu in vitro. Ale Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu chce unieważnienia konkursu. Dlaczego?

Zastrzeżenia dotyczą sposobu wyboru realizatorów programu zdrowotnego „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 - 2016”. Związek ma wątpliwości prawne co do podpisanych umów. I dlatego domaga się od ministra zdrowia unieważnienia konkursu, ponownego jego przeprowadzenia na uczciwych zasadach oraz nowego podziału środków przyznanych klinikom.

Konkurs został rozstrzygnięty, bo Ministerstwo będzie kontynuować program leczenia niepłodności metodą in vitro. Dotychczasowe pieniądze na ten cel się wyczerpały. Teraz resort podzielił 170 mln zł pomiędzy 31 ośrodkami leczenia niepłodności. Program ma być kontynuowany od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2016 r.

„Czy jednak rzeczywiście w sposób rzetelny i przejrzysty wybrano te ośrodki, które zapewniają możliwie najlepszą jakość realizacji programu? Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu, skupiający 21 klinik, przekonuje ministra zdrowia, że tak nie jest” – informuje Związek w specjalnym oświadczeniu.

Zastrzeżenia Związku dotyczą braku precyzyjnego określenia kryteriów ofert, zmiany wymagań już w trakcie trwania postępowania konkursowego, wyłączenia jawności oceny. W ocenie Związku, podczas konkursu nie zachowano zasad uczciwej konkurencji. Przykład na który powołuje się związek dotyczy oceny kompleksowości i dostępności świadczeń, za które można było otrzymać 0-15 pkt. Ponieważ jednak nie określono precyzyjnie elementów podlegających ocenie, komisja konkursowa miała według ekspertów zbyt dużą dowolność przy punktacji.

- Wskazując resortowi rażące naruszenie przepisów prawa, oparliśmy się na szczegółowej ekspertyzie prawnej. Wynika z niej, że podczas samego postępowania konkursowego, jak i w zasadach podziału środków na realizację programu, złamano m.in. przepisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz Ustawy o działalności leczniczej. Te naruszenia mają w naszej ocenie fundamentalne znaczenie i stawiają pod znakiem zapytania uczciwość całego konkursu. Dlatego żądamy jego unieważnienia i ponownego wyboru ośrodków, tym razem zgodnie z prawem i według przejrzystych zasad, zapewniających równe traktowanie wszystkich oferentów, a co za tym idzie rzetelny podział środków publicznych na ten cel - wyjaśnia dr Sławomir Sobkiewicz, prezes ZPOLNiWR.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Krok w dobrym kierunku

 

Podobne artykuły

Gd3ZWl5XkAAIO7J
21 stycznia 2025
49-Watch-live_-President-Trump-and-Coronavirus-T
21 stycznia 2025
Ghvoh2iXUAAzZiY
21 stycznia 2025
iStock-1197001731
21 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także