Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Czy lekarz może odmówić udzielenia przepustki albo wyjścia na spacer? RPP wyjaśnia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 kwietnia 2025 11:34

Czy lekarz może odmówić udzielenia przepustki albo wyjścia na spacer? RPP wyjaśnia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na terenie szpitali psychiatrycznych funkcjonują Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, do których można m.in. kierować pytania związane z leczeniem i pobytem w placówce. Jedno z częściej zadawanych pytań dotyczy udzielenia przepustki lub umożliwienia wyjścia na spacer pacjentowi szpitala psychiatrycznego.

Rzecznik Praw Pacjenta podjął temat udzielania przepustek osobom z zaburzeniami psychicznymi leczona w szpitalu psychiatrycznym. Zgodę od ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) na okresowe przebywanie poza szpitalem bez wypisywania z zakładu można uzyskać, jeżeli nie zagraża to jej życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Jest to tzw. przepustka.

Wolne wyjścia (spacery) mogą mieć różny charakter i najczęściej odbywają się pod opieką personelu bądź osoby bliskiej. Mogą mieć one zarówno formę zorganizowaną, którą będzie spacer z grupą pacjentów, bądź też indywidualną, np. w przypadku wyjścia do kawiarni czy sklepu znajdującego się na terenie szpitala.

Jak wyjaśnia RPP, w obu przypadkach kluczowa jest ocena stanu zdrowia pacjenta przez lekarza (zwłaszcza w kontekście zagrożenia życia pacjenta, bądź zdrowia lub życia innych osób).

Lekarz może odmówić udzielenia przepustki lub wyjścia na spacer tylko wtedy, gdy stan zdrowia pacjenta na to nie pozwala.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także