Jak Polacy oceniają jakość opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Z badania GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2013 r.” wynika, większość respondentów (63,6%) uznała, że jakość opieki zdrowotnej uzyskiwanej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (NFZ) w 2013 roku nie zmieniła się w stosunku do roku wcześniejszego.
Niemal co piąty uczestnik badania (19,2%) uważał jednak, że nastąpiło pogorszenie w tym zakresie.
Jedynie 3,4% badanych uznało, że jakość opieki zdrowotnej uległa poprawie, a co siódmy respondent (13,8%) nie miał zdania na ten temat.
Z porad lekarza w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) w ostatnim kwartale 2013 roku skorzystało prawie 36,6%. Niemal w całości (97,0%) porady POZ sfinansowane były w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nieco inaczej przedstawiała się sytuacja ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wstępne wyniki badania wykazały, że co piąta osoba z badanej populacji (20,2%) była u lekarza specjalisty w ostatnim kwartale 2013 roku. Tylko 63,2% spośród nich otrzymała świadczenia w ramach NFZ, a 40,2% sfinansowało je ze środków gospodarstwa domowego.
Wyniki badania wskazały, że w 2013 r. w placówkach stacjonarnej opieki zdrowotnej przebywało łącznie 9,5% populacji. Niemal wszystkie pobyty (97,6%) opłacane były ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Źródło: GUS
Czytaj także: MZ: Będziemy oceniać negatywnie i doszkalać lekarzy