Eksperci przekonują, że karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego dziecka.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku i dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej.
Dla wcześniaków pokarm kobiecy ma wartość terapeutyczną – wspiera rozwój i chroni przed groźnymi powikłaniami takimi jak martwicze zapalenie jelit (NEC) czy posocznica. W tym zakresie wiele się w ostatnim roku zmieniło. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje żywienie wcześniaków i chorych noworodków mlekiem z banków mleka kobiecego, jeśli mleko matki nie jest dostępne.
Ministerstwo Zdrowia wyłoniło oferty na promocję karmienia piersią w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Wśród działań zaplanowanych na rok 2017 są bezpłatne kursy specjalistyczne dla położnych z zakresu „Edukacji i wsparcia kobiety w okresie laktacji”.
Ministerstwo zaplanowało również działania w zakresie:
- sprzyjania powstawaniu lokalnych grup wspierających karmienie piersią,
- upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o zaletach karmienia piersią,
- prowadzenia kampanii szerzących aktualną wiedzę na temat karmienia piersią,
- przeprowadzenie nieodpłatnych szkoleń dla pracowników szpitali, które będą realizowane w oparciu o inicjatywę/program Szpitala Przyjaznego Dziecku.
Zalety karmienia piersią dla dziecka:
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:
- rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4%),
- wystąpienia cukrzycy o około 1/3,
- infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego, układu moczowego, zapalenia ucha, i innych ogólnych zakażeń,
- wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie,
- rozwoju posocznicy (SEPSA) u dzieci urodzonych przedwcześnie,
- rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie,
- rozwoju niektórych nowotworów;
- nagłej śmierci łóżeczkowej;
- hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu.
Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.
Zalety karmienia piersią dla matki:
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:
- zachorowania kobiety na raka sutka oraz raka jajników,
- rozwoju osteoporozy w starszym wieku,
- krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.
Źródło: MZ