Jednym z ważnych elementów leczenia dny moczanowej jest zmiana nawyków żywieniowych. A co jeśli zmiana diety nie pomoże? Na jakie terapie może liczyć chory?
Dna moczanowa to zapalenie stawów wywołane odkładaniem się kryształów moczanu sodu w płynie stawowym oraz wystąpienie innych objawów klinicznych będących konsekwencją gromadzenia się tych kryształów w tkankach i narządach.
W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze, otyłe, cierpiące na nadciśnienie tętnicze czy cukrzyce typu 2, a także stosujące leki moczopędne i immunosupresyjne. Na dnę moczanowa znacznie częściej chorują mężczyźni oraz kobiety po menopauzie. Na rozwój choroby znacząco wpływa dieta – szczególnie bogata w puryny czy fruktozę (napoje gazowane) i picie piwa.
Szacuje się, że w Europie na dnę moczanową choruje 1–2 proc. populacji. Oznacza to, że w Polsce cierpi na nią 380-760 tys. osób. Generuje to ogromne koszty. W 2013 r. z powodu dny moczanowej według ZUS wystawiono 30 tys. zwolnień lekarskich na 280 tys. dni. Ich koszt to prawie 54 mln zł.
Choroba może przebiegać w postaci ostrego napadu z obrzękiem i silnym bólem zwykle jedynego stawu, ale wraz ze zwiększaniem się częstości napadów rozwija się przewlekłe zapalenie i dochodzi do trwałego uszkodzenia stawów.
Zmiana diety polegająca między innymi na eliminacji pokarmów sprzyjających napadom dny jak alkohol, podroby, niektóre mięsa, tłuste ryby czy sery oraz zwiększenie aktywności fizycznej (w celu obniżenia masy ciała) jest jednym z najważniejszych elementów leczenia. Obok diety konieczne jest stosowanie leków obniżających stężenie kwasu moczowego jak np. allopurynol czy febuksostat. Lekarz dobierając odpowiednią dawkę musi uwzględnić wszystkie przeciwwskazania. Czy pacjent ma jakąś alternatywę? W przypadku złej tolerancji allopurynolu, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie febuksostatu, który można stosować także przy niewydolności nerek (w stadium niewielkim lub umiarkowanym).
Ważne jest, by chory jak najszybciej trafił pod opiekę reumatologów. Niestety, często choroba jest źle diagnozowana i pacjenci trafiają na właściwe leczenie na etapie uszkodzenie stawów.
Źródło: Raport Instytutu Ochrony Zdrowia „Występowanie i leczenie dny moczanowej w Polsce. Analiza, wskazania, rekomendacje”
Dna moczanowa – nie ma alternatywnego leczenia
Opublikowano 15 maja 2015 12:52
Jednym z ważnych elementów leczenia dny moczanowej jest zmiana nawyków żywieniowych. A co jeśli zmiana diety nie pomoże? Na jakie terapie może liczyć chory?
[caption id="attachment_59887" align="alignnone" width="620"] Thinkstock / Getty Images[/caption]