Sanofi wprowadza na europejski rynek Toujeo, udoskonaloną długo działającą insulinę. Nowy lek zatwierdził już polski regulator.
Ścieżki ludzi i maszyn są tutaj rozdzielone tylko cienką, białą linią. Automatyczne transportery dostarczają półprodukty i opakowania do całkowicie zrobotyzowanych stanowisk. Człowiek tylko kontroluje procesy przy modułach komputerowych. Teoretycznie ktoś z załogi mógłby wpaść pod nadjeżdżającą, masywną maszynę. Ale od czego jest rock and roll. Pamiętacie „Złoto dla zuchwałych” i wielkie głośniki na czołgu Donalda Sutherlanda? Tu jest podobnie. To znaczy idea ta sama z realizacją na miarę XXI w. i wymogów ultranowoczesnej fabryki insuliny. Nadejście transportera zwiastuje płynąca z niego muzyka, a gdyby ktoś nie usłyszał, zadziałają niezawodne czujniki parkowania. Tyle rozrywki. Reszta to już tylko „drugs”, czyli różne rodzaje insuliny i dozymetry pozwalające na jej bezbolesną aplikację.
Należące do Sanofi zakłady Hoechst we Frankfurcie to największa fabryka insuliny. Każdego dnia zakłady opuszcza milion (1 000 000) opakowań. Już w 2013 wyjechał stąd miliardowy aplikator tego leku SoloSTAR. A zaczęło się wszystko w 1923 roku od insulin pochodzenia zwierzęcego. W 1982 zatwierdzono do produkcji i stosowania pierwszą, półsyntetyczna insulinę ludzką. A w 2000 nastąpiła nowa era wraz z genetycznym, długo działającym analogiem insuliny o nazwie Lantus. W 2014 roku zakłady we Frankfurcie miały już za sobą 2 miliardy wyprodukowanych opakowań Lantusa. Niemiecka fabryka Sanofi zaopatruje w insulinę cały świat. I cały też świat kontrybuuje do produkcji we Frankfurcie. 16 200 osób zatrudnianych przez Sanofi pracuje w 5 centrach badawczo - rozwojowych w Europie, Północnej Ameryce, regionie Azji i Pacyfiku. Badania kliniczne prowadzone są w 40 krajach. Wszystko to razem pochłania rocznie 4,824 miliarda € (dane za 2014 r.).
A efekt? 37 innowacyjnych cząsteczek i szczepionek stworzonych dla pacjentów (ogółem innowacyjne portfolio Sanofi to 42 cząsteczki).
Najnowszy produkt dla cukrzyków to Toujeo (czytaj: tużeo), udoskonalona, długodziałająca insulina. Lek już jest zarejestrowany w Polsce. Ze sterylnych zakładów Hoechst we Frankfurcie wyjeżdżają jego kolejne transporty adresowane do chorych na cukrzycę na wszystkich kontynentach. Ta fabryka nigdy nie zwalnia. Pracuje przez 365 dni roku. W produkcji nie przeszkadzają nawet niezliczone kontrole regulatorów z krajów całego świata. Każda kontrola kiedyś się kończy. A przed nią, w trakcie i potem we Frankfurcie panuje szara codzienność. Drugs and rock’n roll.