Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dzień Wszystkich Świętych – pomoc medyczna

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 31 października 2024 08:33

Dzień Wszystkich Świętych – pomoc medyczna - Obrazek nagłówka
fot. WIM Legionowo
Co roku 1 listopada jest dniem wolnym od pracy. W tym, święto Wszystkich Świętych wypada w piątek. A to oznacza, że przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. Wiele osób wyjeżdża poza miejsce zamieszkania. Gdzie szukać pomocy medycznej, gdy zachorujemy lub poczujemy się gorzej w czasie wolnym od pracy?
– Pomoc medyczną można otrzymać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które w święta przyjmują przez całą dobę. Nie jest potrzebne skierowanie i wcześniejsza rezerwacja. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego chorego przyjmie każda placówka Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, nawet poza miejscem zamieszkania. Najbliższy punkt w swojej okolicy można sprawdzić na stronie NFZ – wyjaśnia Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przyjmują pacjentów w godz. 18:00 – 8:00 rano następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele, święta. Nie potrzeba żadnego skierowania czy wcześniejszej rejestracji. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych również w miejscu zamieszkania lub pobytu.

– W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przysługują: porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne oraz e-recepty na potrzebne leki. Nie uzyskamy natomiast wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczenia o stanie zdrowia – wymienia rzecznik.

W razie nagłego zdarzenia, pogorszenia stanu zdrowia zagrażającemu życiu możemy skorzystać z pomocy szpitalnych oddziałów ratunkowych lub izb przyjęć.

– Na SOR i IP zgłaszamy się wyłącznie w stanach zagrożenia życia, podobnie, jak w przypadku wezwania pogotowia ratunkowego 999 lub powiadamiania numeru alarmowego 112 – dodaje Agnieszka Białas-Sitarska.

W razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej (w dni powszednie w godz. 19:00 – 7:00 rano następnego dnia, w sobotę, niedzielę i święta - całodobowo). W godzinach późnowieczornych w przypadku nagłego wypadku czy zdarzenia medycznego niewymagającego pomocy pogotowia ratunkowego czy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć pacjenci mogą się zgłaszać po pomoc do następujących poradni: chirurgicznej, ortopedycznej i okulistycznej

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie weekendu majowego – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590. Udzielą oni wszelkich niezbędnych informacji na temat pomocy medycznej w czasie długiego weekendu.

Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital oraz placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Podobne artykuły

nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
22 grudnia 2023
sor

Gdzie po pomoc w Święto Zmarłych?

30 października 2023
iStock-856544984

Pomoc medyczna na majówkę

28 kwietnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także