Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dzieci chorują na odrę. Czy grozi nam epidemia?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 27 lutego 2015 09:22

Dzieci chorują na odrę. Czy grozi nam epidemia? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Zachorowała pięciolatka z Myśliborza. A także dziewczynka z Wrocławia. Chorych może przybywać, wszystko przez ruchy antyszczepionkowe.

Zachorowała pięciolatka z Myśliborza. A także dziewczynka z Wrocławia. Chorych może przybywać, wszystko przez ruchy antyszczepionkowe.  

W Berlinie na odrę zachorowało ostatnio 600 osób, jedna zmarła.

Odra jest chorobą o bardzo wysokiej zaraźliwości. Towarzyszą jej liczne powikłania (w tym ostre zapalenie mózgu) prowadzące nawet do śmierci. Według szacunków WHO odra powoduje 10 proc. wszystkich zgonów, wywołanych różnymi przyczynami, wśród dzieci poniżej 5 roku życia. Tym samym stanowi ósmą przyczynę zgonów na świecie.

- Od października 2014 roku obserwujemy wyraźny wzrost zachorowań na odrę w Niemczech (zachorowało ponad 600 osób, tylko w styczniu br. ponad 250 osób).  Ostatnio tak wysokie poziomy zapadalności na odrę obserwowano w Niemczech w 2001 roku - informuje rzeczniczka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Monika Wróbel-Harmas.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- PZH wynika, że w 2014 r. zgłoszono 110 zachorowań na odrę – więcej niż w 2013 r.- 85 zachorowań. Zachorowań na odrę jest coraz więcej, dlatego, że przybywa rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia swoich dzieci.

"Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w Europie, który obserwowano w latach 2010-2013 jest związany z zaniechaniem szczepień dzieci przez wielu rodziców w związku z nieuzasadnionymi podejrzeniami co do bezpieczeństwa szczepionki" - wynika z komunikatu NIZP-PZH.

Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.
Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.
Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

Powikłania w przebiegu odry występują u ok. 30 proc. osób chorych, większość z nich występuje u dzieci do 5 r.ż. oraz dorosłych powyższej 20 lat.
Do powikłań w przebiegu odry należą:
• biegunka i silne odwodnienie organizmu występują u 80 osób na 1000 chorych,
• zapalenie ucha środkowego występuje u 70-90 osób na 1000 chorych,
• zapalenie płuc występuje u 10-60 osób na 1000 chorych,
• zapalenie mózgu występuje u 1 na 1000 chorych,
• drgawki występują u 5 na 1000 chorych,  
• zgon występuje u 0,7-2 na 1000 chorych,
• podostre stwardniające zapalenie mózgu występuje u od 1 na 1700 do 1 na 3300 chorych.

Wśród innych rzadkich powikłań należy wymienić: małopłytkowość, hypokalcemię, zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, zapalenie rogówki, zapalenie wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie jelita grubego, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie kłębuszków nerkowych.

Szczepienia przeciw odrze wykonuje się skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce. Skuteczność szczepionek przeciw odrze jest bardzo wysoka. Po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki co najmniej 95 proc. (90-98 proc.) dzieci jest chronionych przed zachorowaniem na odrę.  

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe (finansowane z budżetu Ministra Zdrowia) dla dzieci
•  w 13-14 miesiącu życia (I dawka),
•  w 10 roku życia (II dawka).

Jak informuje NIZP-PZH o 3/4 wzrosła w ciągu roku liczba dzieci, które nie są szczepione. W ubiegłym roku takich dzieci było 12 700. 

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Coraz więcej chorych na grypę. Czy mamy szczyt zachorowań?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także