Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Tydzień Pacjencki

Edukacja pacjenta kluczem do bezpieczeństwa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 maja 2022 13:09

Edukacja pacjenta kluczem do bezpieczeństwa - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
„Wyedukowany pacjent to bezpieczny pacjent” – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta od lat prowadzi działania edukacyjne, które mają szerzyć wiedzę na temat praw i obowiązków pacjenta. „Korzystając z funduszy unijnych prowadzimy także szkolenia personelu medycznego, których celem jest poprawa jakości zarządzania w systemie ochrony zdrowia oraz podniesienie poziomu umiejętności i kwalifikacji pracowników w zakresie praw pacjenta” – dodaje Rzecznik.

Jednym ze skutków pandemii jest to, że zaczęliśmy częściej rozmawiać o prawach pacjenta. Telefoniczna Informacja Pacjenta, która działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta, pokazuje, że ludzie zaczęli bardziej interesować się tym obszarem. „Wydeukowany pacjent będzie znał swoje prawa i będzie umiał się o nie upomnieć. Rzecznik niestety nie jest w stanie reagować na wszystkie naruszenia praw pacjenta, dlatego osoby znające swoje prawa będą swoimi najlepszymi rzecznikami” – mówi Bartłomiej Chmielowiec.


Od wielu lat Rzecznik Praw Pacjenta przygotowuje kampanie informacyjne, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które edukują pacjentów w temacie ich praw. Na profilach Rzecznika w mediach społecznościowych ukazują się regularnie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania, prowadzimy także Telefoniczną Informację Pacjenta – bezpłatną infolinię, na którą każdy może zadzwonić i uzyska informacje dotyczące praw pacjenta.


Bieżący monitoring i analiza zgłoszeń kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta pozwala określić obszary w systemie ochrony zdrowia wymagające szczególnej uwagi. Bezpośrednie rozmowy z pacjentami, także za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta wskazują, że pacjenci – chcąc uzyskać niezbędne świadczenia zdrowotne – często czują się zagubieni i zdezorientowani.
RPP od lat postuluje także wprowadzenie do szkół przedmiotu „Wiedza o zdrowiu”. Obowiązujący system nauczania zapewnia wprawdzie elementy edukacji zdrowotnej, określając bloki tematyczne niektórych przedmiotów, jednak jest to niewystarczające. Wymagając określonych zachowań zdrowotnych od obywateli, należy stworzyć narzędzie do przekazywania usystematyzowanej wiedzy, co skutkować będzie w przyszłości lepszą jakością życia i leczenia nowych pokoleń pacjentów.


Staramy się być obecni w mediach, ale też wychodzimy z inicjatywami do personelu medycznego. Korzystając ze środków z Unii Europejskiej przygotowujemy szkolenia, których celem jest poprawa jakości zarządzania w systemie ochrony zdrowia oraz podniesienie poziomu umiejętności i kwalifikacji pracowników systemu ochrony zdrowia z obszaru kraju w zakresie praw pacjenta. Pracownicy Biura RPP przedstawiają te prawa w oparciu o liczne przykłady naruszeń i orzecznictwo, co jest niesłychanie ważne – to w placówkach medycznych pacjent ma bezpośredni kontakt z ochroną zdrowia. Powinien czuć się bezpiecznie, ufać personelowi medycznemu – tylko wtedy ten proces terapeutyczny będzie mógł przebiegać prawidłowo.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

hilding-anders-lider-w-innowacjach-materacowych
Artykuł sponsorowany

Hilding Anders – lider w innowacjach materacowych

28 października 2024
iStock-1487551249
9 października 2024
badanie piersi
Artykuł sponsorowany

Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto wykonać?

19 sierpnia 2024