Zakażenia meningokokowe to poważne zakażenia bakteryjne, które mogą prowadzić do śmierci w ciągu 24 godzin. Meningokoki typu B odpowiadają za 70 proc. przypadków Inwazyjnej Choroby Menigokokowej w Polsce. Jak zapobiegać chorobie?
U niemowląt i młodszych dzieci choroba może mieć przebieg piorunujący, prowadzący w ciągu kilku godzin do zgonu. Najwięcej zachorowań wywoływanych przez Neisseria meningitidis obserwuje się u młodszych dzieci do 5 roku życia, a zwłaszcza do pierwszego roku życia.
Największy odsetek nosicieli występuje u osób w wieku od 15 do 24 lat. Epidemie dotyczą zazwyczaj środowisk zamkniętych, jak szkoły, przedszkola, domy dziecka, akademiki, koszary, więzienia, domy opieki.
- To nie jest choroba masowa, ale ma ona dramatyczny przebieg, działa w sposób zaskakujący. Po zaszczepieniu dzieci jest wyraźny spadek zachorowań, ale też spada odsetek zachorowań wśród nieszczepionych dorosłych, bo spada liczba nosicieli. Nowoczesne szczepionki zapobiegają również nosicielstwu – tłumaczył prof. dr hab. Jacek Wysocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Śmiertelność wynosi około 10-13 proc., ale w przypadku wystąpienia sepsy i wstrząsu septycznego może sięgać 80 proc.
W Europie zapadalność na IChM waha się od 0,2 do 14 zachorowań na 100 tys. mieszkańców i większość jest wywoływana przez serogrupę B, wobec której nie było do tej pory żadnej skutecznej metody ochrony.
- Zapadalność w Polsce jest na średnim europejskim poziomie od kilku lat. W ostatnim roku wzrósł odsetek zakażeń meningokokowych – powiedziała prof. dr hab. Anna Skoczyńska z Narodowego Instytutu Leków.
W Polsce według ostatnich danych Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego, zapadalność w grupie dzieci do pierwszego roku życia wynosi 13/100 tys. W latach 2002-2011 potwierdzono 1936 przypadków.
Typowe objawy IChM to gorączka, ból głowy, sztywność karku. Charakterystyczne są również wymioty, objawy podrażnienia opon, sinica, wybroczyny i zaburzenia świadomości. Do ustalenia ostatecznego rozpoznania, określenia celowanego leczenia zgodnego z antybiogramem, a także dalszego rokowania konieczne jest wykonanie punkcji lędźwiowej.
Powikłania
Do trwałych powikłań choroby zaliczamy:
• upośledzenie słuchu,
• padaczkę,
• wodogłowie,
• problemy psychiatryczne i poznawcze u dzieci,
• uszkodzenia kości i stawów,
• bliznowacenie skóry w obrębie zmian nekrotycznych,
• niewydolność nerek.
- Każdy może zachorować, to nie dotyczy jakichś specjalnych tylko populacji – przestrzega prof. Skoczyńska. - Warto pamiętać, że wyłącznym rezerwuarem meningokoków jest człowiek. Te bakteria nie występuje u zwierząt, występuje tylko u ludzi. Źródłem zakażenia może być chory, ale najczęściej ta choroba szerzy się przez nosicieli. Przenoszenie bakterii następuje drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni.
Czytaj także: W Polsce pacjenci są torturowani