Osoby z zespołem słabości/kruchości (frailty syndrome) często są osłabione, mają obniżoną masę mięśniową, cierpią na niezamierzoną utratę wagi i niski poziom energii. Niejednokrotnie zespołowi towarzyszy wycofanie z życia społecznego. Z kolei izolacja społeczna - może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
Zespół słabości/kruchości, choć jest stanem poważnym, jest w znacznym stopniu odwracalny. Jednym ze sposobów jego zwalczania jest wprowadzenie zdrowego stylu życia, np. zwiększenie aktywności ruchowej, rzucenie palenia, prawidłowa dieta i sen w połączeniu z rozpoczęciem lub zwiększeniem udziału w życiu społecznym, ponieważ właśnie to może prowadzić do poprawy samopoczucia u osób z zespołem słabości/kruchości lub nawet cofnięcia objawów zespołu. Niekiedy konieczne jest wsparcie farmakologiczne.
Europejski projekt FOCUS trwa od maja 2015 r. Jego celem jest walka z ogólnoeuropejskim problemem zespołu słabości/kruchości wśród starzejącego się społeczeństwa. W projekcie bierze udział Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Partnerzy projektu FOCUS pracują obecnie nad zintegrowaniem dostępnych danych, w tym narzędzi do badań przesiewowych nad zespołem słabości/kruchości, wyników prac badawczych oraz interwencji, czego celem jest poprawa opieki nad osobami z zespołem słabości/kruchości i ich stylu życia.
Partnerzy apelują do osób z zespołem słabości/kruchości oraz ich opiekunów z Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii o podzielenie się swoimi opiniami, doświadczeniami i oczekiwaniami na temat leczenia i interwencji w zespole słabości/kruchości. Zebrane opinie zostaną poddane dokładnej analizie, aby określić najbardziej celowe interwencje oraz właściwą równowagę między profilaktyką i leczeniem zespołu słabości/kruchości, z uwzględnieniem kosztów, a następnie opracować narzędzia wspierające dla osób zajmujących się planowaniem i wdrażaniem opieki dla osób w wieku podeszłym cierpiących na zespół słabości/kruchości.
Więcej informacji o projekcie znaleźć można tutaj.