Choć promienie słoneczne wpływają korzystnie na poprawę nastoju i syntezę witaminy D, która odpowiada za właściwą gospodarkę wapniową organizmu, to jednak ważny jest umiar.
Jak przypomina GIS w najnowszym komunikacie, w nadmiarze słońce może prowadzić do poparzeń skóry, fotodermatoz lub uczulenia, powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, a nawet zmian nowotworowych.
Aby bezpiecznie korzystać z letniej słonecznej pogody należy unikać przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego i w jak największym stopniu korzystać z cienia. Ciało należy ochraniać za pomocą odpowiedniej odzieży, np. jasnych bawełnianych koszul i nakrycia głowy. Warto też nosić okulary przeciwsłoneczne.
Podstawą powinno być stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej: kosmetyków z odpowiednim filtrem. Należy je nanosić w dużej ilości na całej powierzchni skóry, jeszcze przed wyjściem na słońce. Po pływaniu czy wytarciu ciała preparaty należy nanosić ponownie. Warto też pamiętać, że najbardziej narażone na promieniowanie UV części ciała to: uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.
Co ważne, niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu.