Zgodnie z informacjami przekazanymi przez WHO, na Ukrainie potwierdzono dwa przypadki zakażenia wirusem polio typu cVDPV1. W zawiązku z tym, GIS wzywa do uzupełnienia szczepień.
Zachorowania te dotyczyły dwójki dzieci (4-letniego oraz 10-miesięcznego), u których stwierdzono ostre porażenie wiotkie (AFP). Objawy paraliżu u dzieci wystąpiło w dniach 30 czerwca i 7 lipca 2015 r. Podobieństwo sekwencji genetycznych wirusów zidentyfikowanych u obu chorych wskazuje na aktywną transmisję wirusa cVDPV1. Chore dzieci są mieszkańcami obwodu zakarpackiego, który graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami i Rumunią.
W 2014 r. zaledwie 50% dzieci na Ukrainie było w pełni zaszczepionych przeciwko poliomyelitis i innym chorobom zwalczanym drogą szczepień.
W Polsce poziom zaszczepienia przeciwko poliomyelitis populacji dzieci osiąga poziom uodpornienia - powyżej 95%, a u dzieci powyżej 2 r.ż. mieści się on w przedziale 99,3 – 99,9%. Jednakże należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania graniczy z czterema krajami, w tym również Polską.
W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osobom, które nie ukończyły 19 roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis. Podstawowy schemat szczepień obowiązkowych przeciw poliomyelitis obejmujący podanie 3-dawek szczepionki powinien być rutynowo zakończony przed ukończeniem 14 m.ż., zaś szczepienie pojedynczą dawką przypominającą – w 6 r.ż.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów powinny być w pełni zaszczepione przeciwko polio. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat możliwych sposobów profilaktyki, w tym także informacji o innych chorobach zakaźnych występujących na Ukrainy należy przed wyjazdem do tych krajów skontaktować się z lekarzem, najlepiej nie później niż 6 - 8 tyg. przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki (np. przyjęcie szczepionki przeciwko polio).
Poliomyelitis (inne nazwy to: nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, choroba Heinego - Medina) jest wysoce zakaźną chorobą wywoływaną przez enterowirus, który jest zaraźliwy szczególnie dla dzieci poniżej 5 roku życia, ale zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek. Zakażenie następuje głównie drogą pokarmową i kropelkową przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wydzielinami z gardła lub kałem, a także żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami.
Źródło: gis.gov.pl