Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Haluksy pogłębiają się – co dalej? Jak im przeciwdziałać?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 sierpnia 2019 08:33

Haluksy pogłębiają się – co dalej? Jak im przeciwdziałać? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Haluks inaczej nazywany paluchem koślawym to zniekształcenie polegające na bocznym odchyleniu palucha. Boli? Bardzo i dobrze o tym wiedzą posiadacze tego schorzenia, a jest to już choroba o charakterze cywilizacyjnym, na którą skarżą się przede wszystkim kobiety, ale też wielu mężczyzn.

Choroba ma wiele czynników, które ją wywołują. Może być uwarunkowana genetycznie, ale powodują ją też niewygodne buty: o wąskim w szpic przodzie i na wysokim obcasie. Inne czynniki wpływające na rozwój haluksów to m.in.: płaskostopie, niewłaściwa długość pierwszej kości śródstopia, wiotkość stawowa. Paluch koślawy może być także spowodowany nadwagą lub pracą wykonywaną na stojąco.


Początkowo deformacja palucha jest mało widoczna i nie boli. Z czasem rozwija się stan zapalny i pojawia się zaczerwienienie. Chorzy zgłaszają się do ortopedy z powodu narastającej deformacji, zmiany kształtu całej stopy oraz narastających bólów – palucha oraz śródstopia.


Haluksy trzeba leczyć. Korekta haluksów jest niezbędna, by zmniejszyć ból i wrócić do zdrowia. Haluksy potrafią uprzykrzyć życie i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do łez doprowadza niektóre kobiety fakt, że mimo młodego wieku czują się, jak osoby niesprawne ruchowo, bo mają problemy z chodzeniem i trudności z włożeniem butów. Wyjście na zakupy po obuwie, które dotychczas było formą relaksu i zabawy – staje się koszmarem. Nigdzie nie można też kupić butów dla osób z haluksami. Przymierzanie wymarzonych butów jest smutną przyjemnością, bo większość nie pasuje na zniekształcone stopy. Dlatego tak wiele osób decyduje się na korektę haluksów, by odzyskać radość z zakupów, a przede wszystkim chodzenia: spacerów czy innych form aktywności sportowej.


W początkowej fazie choroby wiele osób próbuje korygować haluksy domowymi sposobami, ale nie powodują one usunięcia problemu. Pomocne będą kliniki zajmujące się leczeniem tego schorzenia. Przed zabiegiem kierowany jest najpierw na konsultację u ortopedy, który szczegółowo opowiada, na czym polega korekta haluksów. Konsultacja to także dobry moment, by porozmawiać o swoich wątpliwościach związanych z korektą haluksów. Dobrze jest wcześniej przygotować listę nurtujących pytań, na które lekarz odpowie w czasie wizyty.


Sam zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Korekta haluksów wykonywana jest w znieczuleniu podpajeczynówkowm (dolędźwiowe), a pacjent po zabiegu wraca następnego dnia do domu. Do pełnej aktywności może wrócić już po 4 tygodniach.


- Korekta zdeformowanego palucha zmienia życie o 180 stopni. Do dnia dzisiejszego uśmiech nie znika mi z twarzy. Czuję się wspaniale, bo znów noszę ulubione buty, a chodzenie nie sprawia mi bólu – mówi Paulina, która rok temu zdecydowała się na korektę haluksów.


Trzeba pamiętać, że wraz z upływem czasu problem z haluksami będzie się pogłębiał. Stopy są eksploatowane przez całe życie, a tym bardziej paluch koślawy zniekształcać się będzie coraz bardziej. Korekta haluksów to zabieg ważny i nie ma co odkładać go w nieskończoność, bo zdrowie jest najważniejsze!

Konsultacja merytoryczna:
Horizon Medical Center (posiada Certyfikat Ministerstwa Zdrowia).
Domaniewska 39A, Warszawa
(Horizon Plaza)
kom.: +48 509 461 432

Tematy

haluksy

Podobne artykuły

IMG_3110
4 lipca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823
4 lipca 2024
stetoskop
4 lipca 2024
2024_04_24 - WCCI - 083-male
4 lipca 2024
plansza-ocena__Pintal-Slimak-yt
4 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także