Jeśli o tabletce antykoncepcyjnej można powiedzieć, że zapoczątkowała rewolucję seksualną i uwolniła kobiety od myślenia o niechcianej ciąży, to o antykoncepcji długodziałającej można powiedzieć, że uwolni kobiety od myślenia o antykoncepcji.
Zmiana stylu i tempa życia, podróże, aktywność fizyczna wymuszają zmianę podejścia do antykoncepcji. Tradycyjne tabletki, choć skuteczne, wymagają żelaznej dyscypliny w przyjmowaniu, są także obarczone wieloma wadami i przeciwwskazaniami. Jak wynika z badań nawet 60 proc. kobiet stosujących tabletki przyznaje, że zdarza im się nie przestrzegać schematu przyjmowania. Zaś średni błąd to 2,6 tabletki na cykl.
- Antykoncepcja długodziałająca to przyszłość antykoncepcji. Jest najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza. Długodziałające metody antykoncepcji powoli będą wypierać tradycyjne metody. Antykoncepcja długodziałająca jest dla każdej kobiety, która naprawdę poszukuje skutecznej antykoncepcji – mówi prof. Romuald Dębski.
- Zaletą antykoncepcji długoterminowej (system wewnątrzmaciczny, implant) jest wykluczenie błędu użytkowniczki związanego z codzienną aplikacją hormonów, a tym samym z zajściem w ciążę – tłumaczy prof. Violetta Plinta-Skrzypulec.
Na polskim rynku pojawiła się nowość wśród dotychczas znanej antykoncepcji długodziałającej – implant podskórny stosowany nieprzerwanie przez 3 lata. To niewielki giętki pręcik nasączony hormonem. W składzie ma jedynie progestagen. – Implant zaopatrzony jest w specjalny aplikator, którym wprowadza się go pod skórę na ramieniu, na wewnętrznej powierzchni. Można go wyczuć palcem, gdyż jest umieszczony tuż pod skórą. Implant w niczym nie przeszkadza ani nie utrudnia jakichkolwiek czynności – tłumaczy prof. Dębski.
Aplikacja implantu nie wiąże się z większym bólem i trwa kilka minut. - Jest metodą małoinwazyjną, skuteczną, a do tego bardzo dyskretną – dodaje prof. Violetta Plinta-Skrzypulec.
Antykoncepcja zaczyna działać już po 8 godzinach od aplikacji. Dochodzi do zahamowania jajeczkowania i zagęszczenia śluzu w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom poruszanie się.
Nowoczesne metody antykoncepcji zwane odwracalnymi, hormonalnymi metodami antykoncepcji, są pozbawione wielu wad tabletek. - Implanty mają mniejszy wpływ na libido niż tabletka antykoncepcyjna. Nie obciążają też wątroby, bo nie wchłaniają się ze ściany przewodu pokarmowego – wyjaśnia prof. Dębski. Usuwa go także ginekolog. - Zajście w ciążę jest możliwe już po miesiącu od usunięcia implantu. Są też opisywane przypadki zajścia w ciążę w 8. dobie po jego wyjęciu.
- Jedna zaleta to ich ogromna skuteczność, druga - to bezpieczeństwo. Jest to najbezpieczniejsza metoda antykoncepcyjna. Polecana jest kobietom, które w wyniku przeciwwskazań nie mogą stosować np. tabletek antykoncepcyjnych – mówi o zaletach implantów prof. Dębski. Dodaje, że warto pamiętać, iż tabletki dają regularne krwawienia, można więc sobie wywoływać miesiączkę z dużą dokładnością - to jest zysk, który dla wielu kobiet ma znaczenie. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, te systemy, które zawierają same progestageny, są bezpieczniejsze.
Jak zaznaczyła prof. Skrzypulec, stosowanie implantu nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy. Może być także stosowany u osób otyłych.
Implant posiada bardzo wysoką skuteczność. Większą, jak podkreśla prof. Dębski, od sterylizacji.
– Według mnie, antykoncepcja, która skutecznie chroni przed niechcianą ciążą, będzie podnosić jakość życia, w tym także życia seksualnego – podsumowuje prof. Skrzypulec.