Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

IMS Health ocenia wrześniową listę leków refundowanych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 sierpnia 2016 07:48

IMS Health ocenia wrześniową listę leków refundowanych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Wrześniowa lista refundacyjna przynosi dobre wiadomości dla seniorów i pacjentów onkologicznych.

Zdaniem ekspertów IMS Health w efekcie wprowadzenia aptecznej listy leków refundowanych seniorzy otrzymują dostęp do bezpłatnych leków, który w wielu przypadkach umożliwi dotychczasowe leczenie bez konieczności zmian w terapii. Pacjenci onkologiczni w ramach refundacji aptecznej zyskują także możliwość leczenia przeciwbólowego w przebiegu choroby nowotworowej, a w ramach lecznictwa szpitalnego dostęp do nowego programu lekowego z wykorzystaniem olaparybu.

Refundacja na rynku aptecznym

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 50 produktów. Z wyjątkiem 11 paczek leków zawierających pramipexol i tapentadol dodane pozycje to substancje czynne obecne już w ramach refundacji aptecznej. W przypadku 2 pozycji zawierających substancje czynne - aripiprazole i mometasone, które były już obecne w refundacji dodano nową postać leku wskazaną do stosowania w kolejnej grupie chorych. Pozostałe 37 kody EAN to leki mające swoje odpowiedniki na listach refundacyjnych.

Nowe substancje czynne i nowe postacie leków na listach aptecznych

Pramipexol – stanowi kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów z chorobą Parkinsona i poszerza możliwości leczenia agonistami receptorów dopaminowych w tym wskazaniu. Tapentadol – zwiększa dotychczasowe możliwości leczenia przeciwbólowego w przebiegu chorób nowotworowych. W porównaniu do innych opioidów cechuje się niższym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, szczególnie zaburzeń jelitowych.

Aripiprazole (w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) – stosowany u pacjentów ze schizofrenią, pozwala na podawanie leku raz w miesiącu, dzięki czemu zapobiega niestosowaniu się chorych do zaleceń terapeutycznych.

Mometasone (w postaci maści do stosowania na skórze) – stanowi dodatkową opcję terapeutyczną dla pacjentów ze zmianami zapalnymi skóry, takimi jak: łuszczyca, AZS, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia lub alergiczne.

Bezpłatne leki dla seniorów

Od 1 września zmniejszą się wydatki ponoszone na zakup leków przez pacjentów powyżej 75 roku życia. W wyniku wprowadzenia wykazu bezpłatnych leków dla seniorów, chorzy ci zyskują dostęp do 1 129 produktów (wg kodów EAN), które zawierają 68 substancji czynnych, w tym 9 jako kombinacje molekuł. Dzięki uwzględnieniu wszystkich refundowanych leków z daną substancją czynną możliwe jest kontynuowanie dotychczasowej terapii bez konieczności zmian w ordynacji leków. W okresie lipiec 2015 – czerwiec 2016 produkty te osiągnęły łączną wartość sprzedaży ponad 800 mln zł, liczoną w cenach detalicznych brutto. W tym okresie pacjenci 75+, kupując te leki ze zniżką wydatkowali na nie kwotę 330 mln zł, przy czym 87% tej kwoty zostało przeznaczone na zakup leków z 30% typem odpłatności.

Leki umieszczone na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów to preparaty stosowane w 13 schorzeniach (wg definicji schorzeń przyjętej przez IMS Health). Jednocześnie, 2 główne schorzenia – nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia – stanowiły w okresie lipiec 2015 – czerwiec 2016 blisko 70% wydatków ponoszonych przez pacjentów 75+ na leki wprowadzone do wykazu.

Nadciśnienie tetnicze 138,9

Hipercholesterolemia

94,4 Astma 15,1

Cukrzyca

24,2 Choroba zakrzepowa 15,5

Choroba Alzheimera

17,0 Depresja 8,8

Choroba Parkinsona

5,7 Osteoporoza 5,5

Choroby mięśni i stawów

5,7 Jaskra 1,8

Przerost gruczołu krokowego

0,5 Zaburzenia snu 0,1

Programy lekowe i chemioterapia

Dobrą wiadomością dla pacjentów onkologicznych jest utworzenie nowego programu lekowego „Leczenie podtrzymujące olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej”, w ramach którego możliwa będzie terapia lekiem sierocym zawierającym olaparyb, który otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej w 2014 roku. Dodatkowo, rozszerzeniem wskazań refundacyjnych został objęty lek zawierający lanreotyd, znajdujący się w katalogu chemioterapii.

Źródło: IMS Health

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także