Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

INFARMA o nielegalnym wywozie leków za granicę

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 8 grudnia 2014 10:22

INFARMA o nielegalnym wywozie leków za granicę - Obrazek nagłówka
Czy interwencyjne modele dystrybucji, stosowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne, zabezpieczą dostęp pacjentów do niezbędnych im terapii?

logo_infarma

Czy interwencyjne modele dystrybucji, stosowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne, zabezpieczą dostęp pacjentów do niezbędnych im terapii?

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA zapewnia, że zrzeszone w nim podmioty podejmują wszelkie możliwe aktywności, by zagwarantować polskim pacjentom dostęp do niezbędnych dla nich terapii. Innowacyjne firmy farmaceutyczne dostarczają na rynek leki w ilości, która w pełni odpowiada potrzebom polskich pacjentów. Wolumen produkcji i dostaw na polski rynek oparty jest na danych epidemiologicznych, a wysokość tego zobowiązania znajduje odzwierciedlenie w składanych przez firmy wnioskach refundacyjnych. Dlatego INFARMA, podobnie jak wszyscy uczestnicy systemu ochrony zdrowia, z rosnącym niepokojem obserwuje nasilające się zjawisko utrudnień w dostępie pacjentów do wybranych produktów medycznych.

INFARMA wyjaśnia, że brak niektórych leków w polskich aptekach jest bezpośrednim efektem ich masowego wywozu za granicę, prowadzonego przez niektóre hurtownie i apteki. Mechanizm ten, którego genezy należy upatrywać w znaczących różnicach w cenach między Polską a wieloma krajami Unii Europejskiej, polega na podejmowaniu działań eksportowych bezpośrednio przez apteki lub przez hurtownie farmaceutyczne. Proceder ten, prowadzony z poziomu aptek, jest niezgodny z polskim prawem. Przynosi jednak prowadzącym go podmiotom ogromne zyski, których uzyskanie odbywa się kosztem narażania życia i zdrowia polskich pacjentów.

Interwencyjne modele dystrybucji, stosowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne, mają za zadanie zabezpieczenie dostępu pacjentów do niezbędnych im terapii. Jak informuje INFAMRMA, producenci starają się, w miarę możliwości jakie daje im prawo konkurencji, określać liczbę leków, przeznaczonych dla poszczególnych odbiorców (aptek i hurtowni), tak aby zminimalizować wpływ ich nielegalnego wywozu na zdrowie i życie pacjentów.

Źródło: INFARMA

Czytaj także: Sejm przegłosował Prawo Farmaceutyczne. Jakie zmiany zostały przyjęte?

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także