Stworzenie pierwszego w Polsce kompleksowego Oddziału Badań Wczesnych Faz wprowadza Centrum Onkologii-Instytut do światowej elity instytucji biorących udział w rozwoju nowych leków. Nowo powstały ośrodek jest pierwszą w Polsce jednostką realizującą onkologiczne badania przedkliniczne i kliniczne. Oddział powstał dzięki powołaniu Centrum Naukowo-Przemysłowego na podstawie umowy zawartej między Centrum Onkologii i firmą Roche Polska.
- Jest to absolutnie przełomowy moment dla polskiej onkologii, bowiem takiego ośrodka jeszcze nie było. Jest przełom z jednej strony dla naukowców, którzy będą mieli szanse testować nowoczesne leki już od pierwszych faz ich badania, a z drugiej strony jest to przełom dla pacjentów, którzy będą mogli tu i teraz korzystać z najnowocześniejszych terapii, jeśli wyczerpią wszystkie inne opcje w czasie leczenia. Mamy tez nadzieję, że leki, które będą tutaj badane, okażą się przełomowe w leczeniu i w szybkim tempie będą dostępne dla wszystkich pacjentów – powiedział nam Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.
Oddział Badań Wczesnych Faz współtworzony jest przez wykwalifikowany zespół badaczy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań klinicznych, współpracujący z badaczami z Klinik Narządowych Centrum Onkologii, zakładów diagnostycznych, farmaceutami oraz naukowcami zaangażowanymi w badania przedkliniczne.
– To nowy rozdział w historii rozwoju nowoczesnych leków w Polsce. Powołane Centrum Naukowo-Przemysłowe umożliwia zdobycie unikalnego know-how przez polskich badaczy, którzy będą mogli aktywnie uczestniczyć we wszystkich etapach badań klinicznych nad rozwojem nowych leków onkologicznych. Powstanie nowoczesnego Oddziału Badań Wczesnych Faz to zwieńczenie wieloletnich wysiłków i starań, by nasza kadra naukowa mogła dołączyć do grona wiodących badaczy w Europie i na świecie – powiedział prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu.
Na nowo powstałym oddziale prowadzone będą badania naukowe oceniające bezpieczeństwo i skuteczność nowoczesnych terapii. Ośrodek będzie prowadził badania kliniczne wczesnych faz, w tym: faz I/II, badań typu „pierwsze podanie u człowieka” („first-in-human”), badań typu „proof-of-concept”, badań wymagających ścisłego monitorowania farmakokinetyki i farmakodynamiki oraz badań nad biorównoważnością leków.
- To jest szansa, by Polska dołączyła ze swoim potencjałem naukowym do światowej czołówki i znalazła się wśród tych, którzy pracują także na rzecz przyszłych pacjentów – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.