Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak nie pomylić jesiennego zmęczenia z objawami groźnej choroby?

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 23 października 2014 09:41

Jak nie pomylić jesiennego zmęczenia z objawami groźnej choroby? - Obrazek nagłówka
Czy niewinne zmęczenie, może sygnalizować przewlekłą chorobę? Czy zmęczenie to zawsze sezonowy spadek formy? Kiedy staje się objawem groźnej choroby?

170083436

Czy niewinne zmęczenie, może sygnalizować przewlekłą chorobę? Czy zmęczenie to zawsze sezonowy spadek formy? Kiedy staje się objawem groźnej  choroby?

Nie od dziś wiadomo, że jesienny spadek formy może być wynikiem zmieniającej się pogody. Dlatego co roku zmiana temperatury znacznie wpływa na nasze samopoczucie, a tym samym odczuwanie zmęczenia.

Słabe promienie słoneczne. Jednym z czynników wpływających na poziom naszej energii jest ograniczona ilość słońca. Krótsze dni, dzień spędzany w budynkach przy sztucznym oświetleniu oddziałują na wzrost produkcji melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego zegara biologicznego. Melatonina wprowadza nasz organizm w senność, dlatego jesienią, kiedy jest mniej słońca blokującego jej produkcję, czujemy się bardziej ospali.

Zmęczenie oznaką choroby?

W przypadku kiedy niezdefiniowane zmęczenie trwa dłużej niż miesiąc oraz towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy zastanowić się, czy nie jest ono sygnałem choroby. Zdarza się, że odczuwane znużenie w połączeniu z innymi symptomami może dotyczyć chorób takich jak :

•             Cukrzyca, która poza zmęczeniem wywołuje wzmożone pragnienie, szybki spadek masy ciała oraz częstomocz.

•             Niedoczynność tarczycy, której objawami są również m.in. przybieranie na wadze, uczucie zimna, sucha i szorstka skóra.

•             Nowotwór, któremu towarzyszy utrata masy ciała i apetytu, nietypowe bóle i obrzęki.

•             Nieuzasadnione zmęczenie jest również jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (SM), któremu często towarzyszą takie symptomy jak nadwrażliwość na ciepło, drętwienie lub drżenie kończyn czy zaburzenia pracy zmysłów. Według 64% pacjentów z SM to właśnie uczucie zmęczenia jest najbardziej uciążliwym objawem choroby.  SM jest chorobą autoimmunologiczną, w której system odpornościowy atakuje elementy mózgu i rdzenia kręgowego odbierając je jako nieprawidłowe. Spadek energii w stwardnieniu rozsianym może mieć różne formy. Może pojawiać się nagle i sprawiać, że pacjent czuje się jakby był „odłączony od prądu” lub budząc się rano, nawet po dobrze przespanej nocy, czuć się skrajnie wyczerpanym. 

Zmęczenie jest jednym z dominujących objawów występujących u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, który w znacznym stopniu utrudnia pacjentom podejmowanie codziennych aktywności, a co za tym idzie, wpływa na obniżenie jakości życia. Uczucie zmęczenia jest pierwotnym skutkiem procesu chorobowego, ale na jego nasilenie wpływają również takie czynniki jak: obniżenie nastroju, stres, zmniejszenie efektywności ruchów i spadek aktywności fizycznej. Z tego powodu rozsądnie dawkowana aktywność ruchowa podejmowana podczas procesu rehabilitacji, uwzględniająca indywidualne możliwości i ograniczenia, pozwala zredukować objawy zmęczenia u osób ze stwardnieniem rozsianym - mówi Urszula Lach, fizjoterapeutka, ekspert portalu sm24.pl.

Źródło:  Materiały prasowe

Czytaj także: Lekarze nie chcą przynależeć do Izby Lekarskiej

Podobne artykuły

aktualności-licznik wody 1
25 listopada 2024
prezydent Andrzej Duda
25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także