Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak pomóc chorym z zaburzeniami psychicznymi odnaleźć się na rynku pracy?

MedExpress Team

MedExpress Team

Jak pomóc chorym z zaburzeniami psychicznymi odnaleźć się na rynku pracy? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Czy osoby chorujące psychicznie mogą być dobrymi pracownikami? Jak zaktywizować pacjentów?
[caption id="attachment_20361" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock Fot. Thinkstock[/caption]

Czy osoby chorujące psychicznie mogą być dobrymi pracownikami? Jak zaktywizować pacjentów?

Program „ Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia.”  dotyczy aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Jego celem jest wypracowanie i przetestowanie skutecznego modelu wsparcia osób chorujących psychicznie na drodze do zawodowej aktywności i w efekcie końcowym – pełnego ich uczestnictwa w życiu społecznym.

Założeniem programu „Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia” jest wykazanie, że przy odpowiednio sprofilowanym, kompleksowym i dostosowanym do indywidualnych potrzeb wsparciu, osoba chorująca psychicznie może stać się pełnowartościowym uczestnikiem rynku pracy. Fundacja Żyjmy Zdrowo chce pokazać pracodawcom korzyści wynikające z zatrudniania osób przewlekle chorych. Ważnym przesłaniem jest ukazanie możliwości i potencjału osób z zaburzeniami, dla którym praca stanowi najlepszą, najskuteczniejszą terapię, równie ważną jak odpowiednio dobrane leki. Chorzy psychicznie nie muszą być tylko biorcami świadczeń pomocy społecznej, ale mogą i występują w roli pełnoprawnych pracowników.

Program oparty został na zasadach systemu zatrudnienia wspomaganego (supported employment). Jest to model, w którym osoba chora lub niepełnosprawna otrzymuje wsparcie w procesie aktywizacji społeczno-zawodowej. Szczególną rolę w tym procesie spełnia trener pracy – wykwalifikowany specjalista, który przygotowuje osobę z zaburzeniami do podjęcia pracy, pomaga w znalezieniu odpowiedniego stanowiska, wspiera w kontaktach z pracodawcą i współpracownikami, wreszcie monitoruje przebieg zatrudnienia aż do uzyskania przez osobę chorą całkowitej samodzielności.

W ramach projektu zostały wyłonione grupy podopiecznych Stowarzyszenia i Fundacji, które uczestniczyły w cyklu warsztatów z zakresu aktywizacji zawodowej, zawierających elementy poradnictwa zawodowego, prawa pracy i psychologii. Zajęcia były prowadzone przez specjalistów: trenerów pracy i psychologów, którzy przygotowali uczestników programu do wejścia bądź powrotu na rynek pracy. Równolegle trenerzy pracy nawiązali kontakty z pracodawcami w woj. kujawsko – pomorskim i mazowieckim. Trener towarzyszy osobie chorej w procesie rekrutacji, wspiera ją w pierwszym okresie zatrudnienia i dba o utrzymanie miejsca pracy.

Realizatorzy programu liczą, że wypracowany model współpracy pomiędzy osobami chorymi, trenerami pracy a pracodawcami, stanie się z czasem standardem obowiązującym w naszym kraju.

Czytaj także: Górnicy jak lekarze

 

Podobne artykuły

aktualności-licznik wody 1
25 listopada 2024
prezydent Andrzej Duda
25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także