Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jak przetrwać upały?

MedExpress Team

MedExpress Team

Jak przetrwać upały? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Co radzą lekarze?

Przegrzanie, odwodnienie, a nawet udar cieplny – to wszystko grozi podczas upałów, jeśli nie będziemy stosować środków ostrożności - przestrzegają lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze odradzają długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze, co szczególnie dotyczy dzieci i osób starszych. Jednak uważać powinni wszyscy, nawet jeśli uważają się za wytrzymałych i bardzo stęsknili się za letnim słońcem.

- Podczas upałów kluczowy jest odpowiedni ubiór, ochrona głowy i skóry oraz regularne nawadnianie organizmu – przestrzega lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Perekitko. - Wodę trzeba pić profilaktycznie, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać pragnienie, bo to jest już sygnał odwadniania organizmu. Gdy przebywamy w wysokiej temperaturze, pocimy się i tracimy elektrolity. Sama woda więc nie wystarczy. Żeby uzupełnić braki minerałów, trzeba też sięgnąć po soki, owoce czy warzywa.

Co zrobić w przypadku przegrzania? Jeśli pojawią się takie symptomy, jak jak osłabienie czy zawroty głowy, trzeba jak najszybciej poszukać chłodnego miejsca. Osobie, która zasłabła, pomagamy przeprowadzając ją do cienia, rozluźniając kołnierzyk przy szyi, by umożliwić jej swobodne oddychanie. Podczas zasłabnięcia należy się położyć na plecach, z uniesionymi nogami, żeby krew mogła spłynąć do głowy. Przy zaburzeniach (lub utracie) świadomości trzeba skorzystać z fachowej pomocy medycznej.

- U nieprzytomnego sprawdzamy, czy oddycha i czy wyczuwalny jest puls – tłumaczy dr Perekitko. - Zawsze w takim wypadku natychmiast wzywamy pogotowie, a jeśli nie wyczuwamy oddechu i tętna to nie czekając na karetkę, prowadzimy masaż serca poprzez uciśnięcie klatki piersiowej z częstością 100 na minutę (jeśli osoba nieprzytomna nie jest nam znana to możemy odstąpić od sztucznego oddychania, aby uniknąć ryzyka ewentualnego zakażenia). Jeśli zaś wyczuwamy puls i oddech, układamy chorego w pozycji tzw bocznej ustalonej tj. na boku, ze zgiętą ręką pod głową i lekko odchyloną szyją. Nie wolno osobie nieprzytomnej wlewać do gardła żadnych płynów. W takiej sytuacji także należy również jak najszybciej wezwać pogotowie i czekając na jego przyjazd monitorować stan nieprzytomnego.    

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

sor
16 grudnia 2024
Siedziba_NIK_-_front
19 września 2024
iStock-837175066
Sprzedaż bezpośrednia

UOKiK: Nieuczciwe praktyki na pokazach handlowych

27 sierpnia 2024
badanie piersi
Artykuł sponsorowany

Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto wykonać?

19 sierpnia 2024
Doctor Examining Child's Eyes In Doctor's Office
9 sierpnia 2024
iStock-916223818
24 lipca 2024