Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – pokrycie kosztów nagłego leczenia przez polski NFZ
W zależności od tego, gdzie wyjeżdżasz na wakacje, musisz wiedzieć, jak zachować się w podbramkowej sytuacji, gdy zagrożone jest Twoje życie i zdrowie lub ktoś z Twojej rodziny zachoruje na urlopie.
Jeżeli pozostajesz w Polsce, korzystasz ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Gdy wypoczywasz w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej, możesz nadal korzystać z podstawowych świadczeń publicznej służby zdrowia bezpłatnie lub za niewielką odpłatnością na podstawie honorowanej tam karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pokryje ona koszty leczenia i pozwoli skorzystać z publicznych placówek medycznych na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.
W razie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pacjenta, wezwij po prostu pogotowie – Zespół Ratownictwa Medycznego, pod numerem 112 lub udaj się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne? Co obejmuje ubezpieczenie w podróży?
Jednak problem pojawia się, jeśli jedziesz za granicę do kraju spoza UE i EFTA. W takim wypadku karta EKUZ nie będzie niestety honorowana. Jeżeli na wakacje udajesz się w ramach zorganizowanej przez biuro podróży oferty, w cenie wyjazdu masz zapewnione podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
Ubezpieczenie podróżne zwykle pokrywa koszty leczenia czy ujmuje świadczenia związane z nagłymi, nieprzewidzianymi wypadkami (NNW). Podstawowa polisa w ramach wyjazdu zagranicznego ma jednak pewne ograniczenia - zwłaszcza jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, tj. górną granicę odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa.
Możesz jednak wybrać odpowiedni wariant polisy, np. w UNIQA, i zapewnić sobie szerszy zakres ochrony. Jeżeli zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie w tym towarzystwie, obejmie ono m.in.:
● koszty leczenia i rehabilitacji,
● koszty transportu medycznego do kraju,
● ubezpieczenie lotu – odwołania lub opóźnienia,
● ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego,
● ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) w życiu prywatnym,
● assistance w podróży,
● ubezpieczenie kosztów leczenia przy uprawianiu sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych,
● ubezpieczenie NNW itp.
Jak wezwać pomoc z ubezpieczyciela podróżnego?
Jeżeli zachorujesz nagle na wczasach i jesteś za granicą, to skontaktuj się w pierwszej kolejności z ubezpieczycielem pod numerem telefonu wskazanym w polisie. Towarzystwo zorganizuje dla Ciebie pomoc medyczną lub wskaże gabinet, w którym będziesz mógł odbyć wizytę lekarską w czasie podróży zagranicznej z pokryciem kosztów w ramach ubezpieczenia podróży.
Jak kupić ubezpieczenie turystyczne? Kalkulator ubezpieczeniowy online
Na stronie UNIQA możesz wyliczyć wysokość składki na ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci właściwą pomoc w razie nagłego zachorowania. Podajesz najważniejsze parametry polisy, wybierasz wariant ochrony, który Cię interesuje, a następnie dokonujesz wyboru. Ubezpieczenie wakacyjne możesz kupić online, bez konieczności wychodzenia z domu. Dobierasz wówczas zakres do swoich oczekiwań.