Niestety coraz częściej pojawiają się niepokojące tendencje związane z niechęcią do korzystania z dorobku nauki tj. szczepień ochronnych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH podał dane, z których wynika, że liczba uchyleń od szczepień zwiększyła się dwukrotnie. W 2016 roku odmów szczepień zanotowano w ilości 23 tys., a w 2020 roku było już 50,5 tys.. Liczba ta w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrosła z 0,7 w 2012 roku do 6,9 w 2020 r.. Spadający poziom wszczepienia w związku z rosnącą liczbą odmów, może okazać się w niedalekiej przyszłości przyczyną wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne, których dzięki szczepieniom właśnie nie ma lub ich występowanie zostało ograniczone w znacznym stopniu.
Polskie dziecko, zgodnie z obecnym kalendarzem szczepień powinno mieć zrealizowane co najmniej 4 szczepienia w czasie jednej wizyty w 4 różne kończyny. To duże wyzwanie dla wszystkich, dla dziecka, personelu medycznego, ale również dla rodziców, którzy coraz częściej zaczynają mieć wątpliwości. Stosowanie szczepionek wysoko skojarzonych ułatwia realizację obowiązującego kalendarza szczepień, znacząco poprawia współpracę pacjenta/rodziców z personelem medycznym oraz poprawia terminowość realizacji szczepień.
Zgodnie z zaleceniami WHO wszystkie dzieci na świecie powinny zostać zaszczepione przeciwko krztuścowi. Krztusiec jest jedną z tych chorób zakaźnych, która występuje pomimo tego, że można jej zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Wszystkie szczepionki przeciwko krztuścowi cechuje fakt zanikania odporności poszczepiennej wraz z upływem czasu, dlatego też eksperci zalecają regularne szczepienia przypominające przeciwko krztuścowi w ciągu całego życia celem zapewnienia ochrony. Wiele krajów zaleca stosowanie szczepionki Tdap w czasie ciąży. To szczepienie chroni nie tylko matkę, ale również jej nienarodzone dziecko.
Polska jest jedynym krajem EU stosującym szczepionkę pełnokomórkową, która jest rozwiązaniem wprawdzie skutecznym, ale obciążonym sporym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Szczepionki skojarzone, zwierające bezkomórkowy (acelularny) komponent krztuśca są rozwiązaniem nowocześniejszym, przy których wstępuje mniej potencjalnych miejscowych oraz ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Ponadto skuteczność szczepionek z bezkomórkowym komponentem krztuśca wykazano w badaniach klinicznych oraz w codziennej praktyce.
Większe bezpieczeństwo stosowania szczepionek wysoko skojarzonych zawierających bezkomórkową komponentę krztuśca potwierdza również fakt stosowania tego rodzaju szczepionek u dzieci urodzonych przedwcześnie. Dodatkowo dzięki redukcji czynnika, jakim jest ból podczas szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką acelularną wysoko skojarzoną, może przyczynić się do większej akceptacji szczepień ochronnych, a tym samym poziomu wyszczepialności oraz przestrzegania innych zaleceń lekarskich.
Szczepionki sześciowalentne mogą przyczynić się do poprawy akceptacji szczepień ochronnych przez rodziców. W Niemczech, stopniowe dodawanie walentności do szczepionek doprowadziło do poprawy terminowości wykonywania szczepień, nawet o 30 proc..
Stosowanie szczepionek skojarzonych to również odciążenie systemu ochrony zdrowia poprzez mniejszą ilość wizyt szczepiennych, mniej potencjalnych wizyt na oddziałach ratunkowych związanych ze szczepieniem oraz mniejszą ilość hospitalizacji. Mogą mieć również pozytywny wpływ na akceptację oraz zaufanie rodziców do szczepień. Dzięki użyciu szczepionek wysokoskojarzonych, oszczędzamy czas pracy personelu medycznego oraz minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu. Optymalne wykorzystanie zasobów systemu ochrony zdrowia jest szczególnie ważne zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.
Więcej: https://szczepienia-ioz.pl/
Znajdź nas:
Twitter: https://twitter.com/praktykw
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/42426882