W badaniu wzięło udział 3789 kobiet, które urodziły w czasie ostatnich 12 miesięcy. Ankieta była udostępniona na oficjalnej stronie NFZ od 4 do 30 kwietnia 2016 r.
Wyniki ankiety pokazały, że znaczna część kobiet (73%) zna swoją położną środowiskową wybraną podczas składania deklaracji wyboru lekarza POZ i pielęgniarki POZ, natomiast mała liczba kobiet (28%) jest kierowana do położnej POZ przez swojego ginekologa.
75% matek zna zasady profilaktyki i działania w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet podczas ciąży, natomiast u 57% kobiet nie został przygotowany plan opieki przedporodowej.
Niepokojące jest to, że prawie połowa respondentek (46%) nie uzyskała informacji w opiece ambulatoryjnej na temat praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, a 40% badanych nie uzyskała informacji na temat pielęgnacji noworodka i karmienia piersią.
Ankieta potwierdziła, że aż 52% kobiet nie wie kto był ich lekarzem prowadzącym, a 47% badanych uważa, że nie każde z działań podejmowanych przez personel medyczny było poprzedzone pytaniem o zgodę pacjentki na jego przeprowadzenie.
W ankiecie zwrócono uwagę na możliwość kontaktu noworodka z matką "skóra do skóry" trwającego co najmniej pierwsze dwie godziny po urodzeniu dziecka. Aż 44% zgłosiło brak takiego kontaktu.
Ważnym aspektem poruszonym w ankiecie było pytanie dotyczące odczuwalnego bólu przy porodzie. Według 58% badanych podczas pobytu w szpitalu nie zostały omówione z pacjentką sposoby uśmierzania bólu podczas porodu, a 45% pacjentek nie zostało zadane pytanie przez personel medyczny odnośnie natężenia odczuwalnego bólu.
Dobrze została oceniona opieka położnej w czasie połogu. W 92% przypadków pacjentki mogły liczyć na wizytę domową położnej w czasie pierwszych 6 tygodni życia dziecka.
78% badanych potwierdza, że podczas wizyty dokonano oceny stanu zdrowia matki, a podczas 94% wizyt położne oceniły stan zdrowia noworodka.
Wyniki ankiety potwierdziły, że pacjentki zwracają uwagę na jakość usług medycznych udzielanych podczas okresu okołoporodowego. Ma to duży wpływ na samopoczucie pacjentki oraz przebieg porodu. Znaczna część pacjentek uważa, że mogła liczyć na poradę w nagłych sytuacjach (64%) oraz, że w sposób właściwy zostało zorganizowane przyjęcie do szpitala, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze lepszą jakość komunikacji i współpracy na linii pacjent - personel medyczny.
Źródło: NFZ