Zapomnij o pracy! To można powiedzieć warunek podstawowy, aby w ogóle mówić o odpoczynku podczas Świąt Bożego Narodzenia. Powinny być one czasem, który w żadnym wypadku nie kojarzy się z pracą oraz jakimikolwiek obowiązkami - wyjaśnia Szymon Florek, psychiatra z Katedry Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spróbujmy wyobrazić sobie tegoroczne Boże Narodzenie z obowiązkami tylko tymi, które sprawiają przyjemność – brzmi kusząco? To może być rzeczywistość, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach związanych z taką regułą spędzenia Świąt. - Po pierwsze, należy odpowiednio wcześniej zaplanować kto, co i kiedy w Święta robi. Wbrew pozorom takie postępowanie pozwoli nami przygotować się z wyprzedzeniem, a tym samym uniknąć przedświątecznej gonitwy. Jeśli spędzamy Wigilię lub któryś ze świątecznych dni wraz z rodziną tak samo powinniśmy ustalić to, kto jest odpowiedzialny za daną część przygotowań, bo wiele z nich można zrobić naprawdę dużo wcześniej – wylicza naukowiec SUM. Dodaje: - Skoncentruj się więc na pojedynczym zadaniu, wykonaj je od A do Z, a następnie przejdź do kolejnego, to naprawdę usprawni Ci pracę i przygotowania do Świąt! Naprawdę nie zrobisz wszystkiego idealnie, ba coraz więcej badań wskazuje, że tzw. „multitasking” (wielozadaniowość) wcale nie jest dobry, a wręcz wydłuża wykonywane zadania.
Na co dzień żyjemy w tzw. kulturze zajętości. To prowadzi do maksymalnego ograniczenia czasu pozwalającego skupić się na sobie i własnych przyjemnościach, a dążeniu do nienaganności i wywiązywania się ze swoich obowiązków z dobrym efektem. Dlatego też w tym szczególnym czasie powinniśmy odpowiedzieć sobie również na kolejne, ważne pytanie – czy Święta Bożego Narodzenia muszą być idealne? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie! Odpuśćmy, zróbmy to, co musimy, a przede wszystkim – odpocznijmy, bo właśnie po to są Święta.
- Ogromnym problemem jest marnowanie jedzenia w Boże Narodzenie. Ograniczcie się, nie musicie robić wszystkich potraw tylko po to, aby po okresie świątecznym dojadać pozostałości i wyrzucić te zepsute. Według najnowszego raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2023” opracowanego przez Federację Polskich Banków Żywności aż 56% badanych przyznaje się do marnowania żywności. Nie pozwólmy aby ten wskaźnik wzrósł w okresie Świąt Bożego Narodzenia! – apeluje psychiatra. I dodaje: - Na koniec zastanówmy się wspólnie nad tym, jaki jest przepis na dobrze spędzone Święta Bożonarodzeniowe. Odpowiedź jest w każdym z nas! Spędźmy je tak, jak lubimy najbardziej spędzać czas, gdyż Boże Narodzenie to okres odpoczynku i nabrania sił na kolejne – z pewnością również noworoczne – wyzwania.