W dniach 4-24 czerwca obchodzone są Dni Walki z Rakiem. W związku z tym po raz kolejny przypominamy, że chorobie nowotworowej mogą zapobiec przede wszystkim zdrowy tryb życia i profilaktyka.
Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na całkowite wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć terapię. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.
Dlatego Ministerstwo Zdrowia przypomina o wykonywaniu badań profilaktycznych.
W 2014 r. zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów odnotowano w Polsce 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce – odpowiadającą za 27 proc. zgonów wśród mężczyzn i 24 proc. zgonów u kobiet.
Przyczyny wzrostu liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce to przede wszystkim:
- starzenie się społeczeństwa,
- niezdrowy styl życia (duże narażenie na czynniki rakotwórcze – np. dym tytoniowy, zanieczyszczenia środowiska).
Profilaktyka
Nie istnieje żaden pewny, sprawdzony sposób na uniknięcie zachorowania na nowotwór. To czy zachorujemy na raka, zależy od naszych genów, wieku i stylu życia. Jednak wbrew powszechnej opinii tylko niewielka część z chorób nowotworowych rozwija się w wyniku dziedziczenia. Większość z nich to efekt długotrwałego gromadzenia uszkodzeń DNA. Zdrowy tryb życia może redukować ilość tych uszkodzeń.
Naukowcy stale badają, które z naszych codziennych zachowań (w jaki sposób i do jakiego stopnia) przyczyniają się do rozwoju choroby lub chronią przed nią. Jest kilkanaście kategorii czynników ryzyka. Wszystkie (poza promieniowaniem jonizującym) można kontrolować. Można więc zapobiegać wielu powszechnie występującym nowotworom (np. rak płuca, przełyku, okrężnicy, rak jamy ustnej i czerniak).
Czego należy unikać?
Picia alkoholu – od 2 do 4 proc. wszystkich nowotworów ma związek (pośredni lub bezpośredni) z alkoholem. Zwiększa on ryzyko wystąpienia raka: jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet.
Palenia tytoniu – rak płuca występuje niemal wyłącznie u palaczy i osób narażonych na bierne palenie. Im bardziej intensywny nałóg, tym większe problemy ze zdrowiem.
Jednoczesne picie i palenie powoduje wielokrotne zwiększenie ryzyka zachorowania (np. rak krtani występuje ponad 300 razy częściej u osób nadużywających obu substancji).
Promieniowania UV – jest niebezpieczne ze względu na ryzyko powstania nowotworów skóry. Należy unikać długiej ekspozycji, stosować kremy z filtrem i nie korzystać z solariów.
Czynników o udowodnionym charakterze kancerogennym (np. azbest).
Zalecenia:
Aktywność fizyczną – badania potwierdzają, że szczupła sylwetka pozwala uniknąć do 20 proc. nowotworów związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Zbilansowaną dietę – powinna dostarczać prawidłowej ilości energii i poszczególnych składników pokarmowych (utrzymanie stałej masy ciała, spożywanie świeżych warzyw i owoców, ograniczenie czerwonego mięsa).
Szczepienia przeciwko wirusom, które mogą powodować pewne nowotwory np.:
- przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy,
- przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, który może prowadzić do rozwoju raka wątrobowokomórkowego.
Przesiewowe badania mammograficzne, cytologiczne oraz kolonoskopowe – pozwalają wcześnie wykryć nowotwór.
Kolonoskopia – w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego
Badania kolonoskopowe wykonywane są w 2 systemach:
Bez zaproszeń – są skierowane do osób, które nie mają objawów klinicznych sugerujących raka jelita grubego, oraz tych, które nie miały rozpoznanego raka jelita grubego w przeszłości:
w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego, które nie miały wykonanej kolonoskopii przez ostatnie 10 lat,
w wieku 40-49 lat – które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
w wieku 25-49 lat – z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tej grupie należy potwierdzić przynależność do rodziny HNPCC w poradni genetycznej. Członkowie takiej rodziny powinni wykonywać kolonoskopię co 2-3 lata. Chyba że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i może być zwolniona z wykonywania kontrolnych kolonoskopii.
Z zaproszeniami – są skierowane do osób w wieku 55-64 lat, które otrzymały imienne zaproszenie na udział w badaniu (niezależnie od występowania lub braku objawów klinicznych sugerujących raka jelita grubego).
Zaproszenie na profilaktyczną kolonoskopię jest imienne i ważne do końca roku kalendarzowego, w którym wypadają 64. urodziny pacjenta.
Badania przesiewowe płuc w ramach Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca.
Badania przesiewowe płuc mogą wykonać osoby, które kwalifikują się do grupy ryzyka, czyli:
- osoby w wieku od 50 do 70 lat,
- osoby, które od ponad 20 lat palą papierosy lub inne produkty tytoniowe,
- osoby narażone na ekspozycję czynników rakotwórczych (azbest, radon, uran, arszenik, beryl, produkty przemiany węgla kamiennego).
Badania są wykonywane w tych częściach kraju, gdzie wykrywalność nowotworu płuca w stosunku do nowych zachorowań jest najniższa. Są to następujące województwa:
- lubelskie (powiaty: m. Biała Podlaska, m. Zamość, świdnicki, janowski, hrubieszowski, krasnostawski),
- mazowieckie (powiaty: m. Ostrołęka m. Siedlce, węgrowski, makowski, przysuski, białobrzeski, łosicki, pułtuski, mławski, ciechanowski, żuromiński, gostyniński, szydłowiecki, wołomiński, ostrołęcki. m. Płock, garwoliński),
- opolskie (powiaty: krapkowicki, strzelecki, kluczborski, namysłowski, kędzierzyńsko-kozielski, brzeski, opolski),
- podlaskie (powiaty: kolneński, zambrowski, hajnowski, siemiatycki, łomżyński, bielski),
- śląskie (powiaty: raciborski, m. Częstochowa, m. Żory, m. Chorzów, wodzisławski, m. Świętochłowice),
- warmińsko-mazurskie (powiaty: lidzbarski, gołdapski, olecko-gołdapski, nowomiejski, ostródzki, węgorzewski, ełcki, elbląski, giżycki, m. Elbląg).
Mammografia i cytologia:
Kobiety mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Programu profilaktyki raka piersi (mammografia) oraz Programu profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia).
Źródło: MZ