Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jakie skutki uboczne mogą wywoływać leki OTC?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 11 grudnia 2014 15:04

Jakie skutki uboczne mogą wywoływać leki OTC? - Obrazek nagłówka
1/4 wszystkich leków kupowanych przez Polaków to leki OTC czyli te sprzedawane bez recepty. Czy takie leki w związku z tym są bezpieczne?
[caption id="attachment_20531" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock/Getty Images Fot. Thinkstock/Getty Images[/caption]

 1/4 wszystkich leków kupowanych przez Polaków, to leki OTC, czyli te sprzedawane bez recepty. Czy takie leki w związku z tym są bezpieczne?

Na  ten temat odbyła się konferencja w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Eksperci informowali, że leki OTC, jeżeli są stosowane według zaleceń producentów, bardzo rzadko wywołują skutki uboczne.

Wśród leków OTC Polacy najczęściej kupują:

- leki przeciwbólowe

- leki przeciwgorączkowe

- leki na problemy pokarmowe

- leki przeciwzapalne.

 W zależności od wskazania terapeutycznego korzysta z tych leków od 60 do ponad 90 procent Polaków. Eksperci z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych przekonują, że leki te, jeżeli są stosowane krótkotrwale na drobne schorzenia nie powinny wywoływać żadnych poważniejszych i długotrwałych skutków ubocznych. Pod warunkiem, że są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Takie leki można kupić nie tylko w aptece, ale także w punkcie aptecznym, w aptece internetowej oraz – w bardzo ściśle ograniczonym zakresie asortymentowym - w sieci pozaaptecznej, np. w niektórych placówkach handlu (np. sklepy spożywcze, stacje benzynowe, punkty prasowe). Jednak Agata Maciejczyk dyrektor Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych URPL odradza kupowanie leków poza apteką, bo np. w sklepach czy na stacjach benzynowych leki mogą być źle przechowywane, poza tym w aptece pacjent może liczyć na pomoc i radę farmaceuty.

W przypadku pojawienie się działań niepożądanych, które wystąpią po zażyciu leków OTC pacjent powinien udać się do lekarza, albo zgłosić sytuacje do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak powiedziała Agata Maciejewska codziennie kilkanaście osób dzwoni do Urzędu, ale niestety głównie w sprawie porady lekarskiej. Na jakie objawy niepożądane po zażyciu leków OTC skarżą się pacjenci?

Skargi dotyczyły np. drotaweryny w połączeniu z witaminowym suplementem diety, lek miał doprowadzić do krótkotrwałych problemów z widzeniem. Jednak ustalono, że lek najprawdopodobniej lek nie wpłynął na taką sytuację.

Diclofenak miał doprowadzić do zaburzeń równowagi u 75-letniego pacjenta.

A Etofenamat miał wywołać wysypkę, co jest reakacją spodziewaną w przypadku tej maści.

Jeden z pacjentów miał również skarżyć się, że po zażyciu Ibuprofenu pojawiła mu się wysypką. Chory miał popijać lek piwem. Ale zdaniem ekspertów takie połączenie nie mogłoby wywołać reakcji skórnej.

Źródło: Polacy pobili kolejny rekord w kupowaniu leków bez recepty

Podobne artykuły

Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024
logo_NIL_kolor-2023
28 czerwca 2024
Monosnap (3) Podcast_ Rzadko się o tym mówi - rozm
28 czerwca 2024
ThinkstockPhotos-518878059
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także