1/4 wszystkich leków kupowanych przez Polaków, to leki OTC, czyli te sprzedawane bez recepty. Czy takie leki w związku z tym są bezpieczne?
Na ten temat odbyła się konferencja w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Eksperci informowali, że leki OTC, jeżeli są stosowane według zaleceń producentów, bardzo rzadko wywołują skutki uboczne.
Wśród leków OTC Polacy najczęściej kupują:
- leki przeciwbólowe
- leki przeciwgorączkowe
- leki na problemy pokarmowe
- leki przeciwzapalne.
W zależności od wskazania terapeutycznego korzysta z tych leków od 60 do ponad 90 procent Polaków. Eksperci z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych przekonują, że leki te, jeżeli są stosowane krótkotrwale na drobne schorzenia nie powinny wywoływać żadnych poważniejszych i długotrwałych skutków ubocznych. Pod warunkiem, że są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
Takie leki można kupić nie tylko w aptece, ale także w punkcie aptecznym, w aptece internetowej oraz – w bardzo ściśle ograniczonym zakresie asortymentowym - w sieci pozaaptecznej, np. w niektórych placówkach handlu (np. sklepy spożywcze, stacje benzynowe, punkty prasowe). Jednak Agata Maciejczyk dyrektor Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych URPL odradza kupowanie leków poza apteką, bo np. w sklepach czy na stacjach benzynowych leki mogą być źle przechowywane, poza tym w aptece pacjent może liczyć na pomoc i radę farmaceuty.
W przypadku pojawienie się działań niepożądanych, które wystąpią po zażyciu leków OTC pacjent powinien udać się do lekarza, albo zgłosić sytuacje do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak powiedziała Agata Maciejewska codziennie kilkanaście osób dzwoni do Urzędu, ale niestety głównie w sprawie porady lekarskiej. Na jakie objawy niepożądane po zażyciu leków OTC skarżą się pacjenci?
Skargi dotyczyły np. drotaweryny w połączeniu z witaminowym suplementem diety, lek miał doprowadzić do krótkotrwałych problemów z widzeniem. Jednak ustalono, że lek najprawdopodobniej lek nie wpłynął na taką sytuację.
Diclofenak miał doprowadzić do zaburzeń równowagi u 75-letniego pacjenta.
A Etofenamat miał wywołać wysypkę, co jest reakacją spodziewaną w przypadku tej maści.
Jeden z pacjentów miał również skarżyć się, że po zażyciu Ibuprofenu pojawiła mu się wysypką. Chory miał popijać lek piwem. Ale zdaniem ekspertów takie połączenie nie mogłoby wywołać reakcji skórnej.
Źródło: Polacy pobili kolejny rekord w kupowaniu leków bez recepty