Organizatorzy kampanii społecznej proszą wszystkie osoby po 75 roku życia, jak również członków ich rodzin oraz opiekunów o przesyłanie na adres [email protected] nazw leków, które kupowane są przez seniorów. Ze zgromadzonych danych zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75 roku życia. Ten głos seniorów z wykazem pożądanych leków organizatorzy przedłożą ministrowi zdrowia z nadzieją na uwzględnienie go w pracach nad obwieszczeniem zawierającym wykaz darmowych leków dla tej grupy wiekowej.
Jednocześnie Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wraca uwagę, że problemem ustawy jest to, że leki będą mogli wypisywać tylko lekarze POZ, a osoby starsze leczą się przede wszystkim u specjalistów. Przykładowo pacjent chory na cukrzycę, który leczy się w poradni diabetologicznej nie będzie mógł od lekarza diabetologa otrzymać recepty na darmowe leki. Będzie on musiał po wizycie u lekarza specjalisty udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu rekomendowane przez lekarza specjalistę leki. Jak ma się to odbywać w praktyce? Czy osoba 75 letnia ma zapisywać w swoim notesie nazwy i dawkowanie leku, aby następnie przedstawiać to lekarzowi rodzinnemu? Czy on na bazie tego, co zapamięta lub zapisze pacjent przepisze leki na receptę?
Zgodnie z danymi GUS w Polsce jest ponad 3 mln osób powyżej 75 roku życia. Listę darmowych leków Ministerstwo Zdrowia ogłosi 1 września 2017 r., wcześniej projekty listy będą konsultowane społecznie.
Źródło: materiały prasowe