Dlaczego trzeba pić wodę? - o tym w rozmowie z Iwoną Schymallą mówi dr inż. Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki, ekspert kampanii "Wybieram wodę".
Dlaczego woda jest tak ważna dla organizmu człowieka?
Woda jest głównym składnikiem naszego ciała. Nie mamy zapasów wody w organizmie. Nie gromadzimy jej tak, jak np. tłuszcz w tkance tłuszczowej jako rezerwę energetyczną. Dlatego wodę musimy stale uzupełniać i robić to codziennie.
Czy są jakieś grupy wiekowe, które powinny być brane szczególnie pod uwagę przy promowaniu picia wody?
Przede wszystkim małe dzieci, kobiety ciężarne lub karmiące, osoby o zwiększonej aktywności fizycznej i osoby starsze. To grupy, które szczególnie powinniśmy edukować w zakresie wpływu wody na zdrowie.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę?
Zapotrzebowanie organizmu określa się na około dwóch, dwóch i pół litrów dziennie. Połowę z tego powinna stanowić woda, którą pijemy jako wodę.
W jaki sposób poznać, że nasz organizm jest odwodniony, że ma za mało wody?
Kiedy nam się chce pić wcale nie oznacza, że jesteśmy odwodnieni. Czasami to znak rozpaczy naszego organizmu i sygnał, że już jest bardzo źle. Natomiast, jest wiele niespecyficznych objawów wskazujących na odwodnienie. To np. zmęczenie, ospałość, większa krzepliwość krwi. Wiele objawów jest bardzo niespecyficznych. Nie do końca potrafimy ocenić, patrząc na kogoś, kto ma suchą skórę, zapadnięte oczy i suche śluzówki, czy jest to osoba chora, czy po prostu brak jej wody.
Jakie mogą być konsekwencje odwodnienia dla organizmu?
Są badania, które pokazują, że gorsze wyniki nauki uczniów mogą być konsekwencją niedostatecznej podaży wody. Ale większa ospałość, apatia i zmęczenie to zdecydowane objawy niedowodnienia. Poważne objawy to chociażby zwiększona krzepliwość krwi, ryzyko zatorów i zakrzepów a tym samym incydentów kardiologicznych.
Mówimy o społecznej kampanii pt. Wybieram wodę, co musimy zrobić, by Polacy zmienili swoje nawyki i pili więcej wody?
Musimy pamiętać o tym, by woda zawsze była dostępna, stała na stole, by każdy posiłek, w zależności od naszych upodobań, zaczynał się lub kończył szklaną wody. Nie musimy narzucać stylu postępowania, jeżeli ktoś lubi pić wodę przed posiłkiem, niech pije, albo jeśli lubi pić w trakcie, to też – niech to robi. Ważne aby woda zawsze gościła na naszym stole.