W expose premier Ewa Kopacz nie zapomniała o seniorach. Również Ministerstwo Zdrowia przedstawia priorytety polityki senioralnej.
W expose Ewa Kopacz zapowiedziała, że powstaną domy dla seniorów, gdzie będą oni mogli liczyć na bezpłatną pomoc medyczną. Pobyt w domu dla seniorów będzie finansowany z budżetu państwa i samorządów, w 1/3 za pobyt będą musiały zapłacić rodziny osób starszych. Takie placówki będą powstawały dzięki funduszom unijnym. – Chcę stworzyć instytucję dziennych domów opieki dla seniorów– zapowiedziała w expose Ewa Kopacz.
Również w międzynarodowym dniu osób starszych Ministerstwo Zdrowia przedstawiło priorytety polityki senioralnej. „(…) Jednym z najważniejszych celów polityki senioralnej prowadzonej przez ministra zdrowia jest dostosowanie opieki zdrowotnej do obecnych trendów demograficznych” – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Priorytety polityki senioralnej:
- zmiany systemowe, które mają na celu rozwój usług medycznych przeznaczonych dla osób starszych, dzięki czemu seniorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do odpowiedniej opieki (m.in. ułatwienie dostępu do specjalizacji w dziedzinie geriatrii i sfinansowanie etatów rezydenckich, przygotowanie kadry medycznej do kompleksowej opieki nad starszymi pacjentami oraz szkolenia zawodowe w tym zakresie);
- profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia (specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślają, że aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie, brak nałogów, unikanie długotrwałego stresu, a także zgłaszanie się na badania profilaktyczne skutkują lepszym stanem zdrowia w starszym wieku);
- rozwój usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych, szczególnie osób o ograniczonej samodzielności.
Jak informuje resort zdrowia w tym roku po raz pierwszy umożliwiono szkolenie w trybie rezydenckim w dziedzinie geriatrii (do tej pory w geriatrii mogli się specjalizować jedynie lekarze z tytułem specjalisty w innej dziedzinie medycyny). Dzięki temu skrócił się czas potrzebny do uzyskania tytułu specjalisty w tej dziedzinie o 2 – 3 lata.
Również inne kadry medyczne, które chcą pracować z osobami starszymi, mogą dzięki funduszom unijnym podnosić swoje kwalifikacje. Ministerstwo Zdrowia przypomina jednocześnie o powstaniu Instytutu Geriatrii, wspominała o nim w expose również Ewa Kopacz.
Do końca kadencji Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć Narodowy Instytut Geriatrii. W placówce opieki medycznej nad osobami starszymi będą szkoleni także wszyscy lekarze, którzy mogą sprawować opiekę nad seniorami. Jednocześnie Ministerstwo informuje, że na liście leków refundowanych pojawia się coraz więcej leków, co ma być kolejnym udogodnieniem dla osób starszych.
Źródło: mz.gov.pl
Przeczytaj również: Ewa Kopacz w expose zapowiada: będzie więcej lekarzy