Sąd wydał wyrok potwierdzający stanowisko rzecznika praw pacjenta dotyczące dostępu do oryginału dokumentacji medycznej. W orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednej z wielkopolskich przychodni na decyzję rzecznika praw pacjenta nakładającą na tę placówkę karę w wysokości 50 tys. zł. Kara finansowa została nałożona w związku ze stosowaniem przez przychodnię praktyk naruszające zbiorowe prawa pacjentów w zakresie prawa dostępu do dokumentacji medycznej.
W związku z nieudostępnianiem przez jedną z przychodni w Wągrowcu oryginałów dokumentacji medycznej na żądanie pacjentów, za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję uznającą tę praktykę za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Pomimo tego przychodnia nie podjęła działań określonych w decyzji i w dalszym ciągu nie udostępniała pacjentom oryginałów ich dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Wtedy rzecznik nałożył na przychodnię karę w wysokości 50 tys. zł.
Przychodnia złożyła skargę, ale ta została oddalona. Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że zarzut przychodni, który dotyczył zastosowania przez Rzecznika błędnej wykładni i uznania, że prawo dostępu do dokumentacji medycznej obejmuje wydanie pacjentowi a także jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta oryginału dokumentacji medycznej, nie może być uwzględniony na tym etapie sprawy.
Sąd wskazał także, że przy ustaleniu wysokości kary pieniężnej rzecznik praw pacjenta wziął pod uwagę w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów oraz uwzględnił wysokość przychodu z tytułu zawartej umowy z NFZ. Podkreślił również, że przychodnia w sposób uporczywy twierdzi, że pacjent nie ma prawa do żądania wydania oryginału dokumentacji medycznej, co niewątpliwie miało wpływ na wysokość nałożonej kary.
Źródło: RPP