Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Kiedy osteoporoza będzie leczona na światowym poziomie?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 20 października 2015 13:48

Kiedy osteoporoza będzie leczona na światowym poziomie? - Obrazek nagłówka
Ponad 25 miliardów euro – takie są roczne koszty skutków złamań osteoporotycznych w Europie. Eksperci szacują, że w Polsce na osteoporozę choruje ok. 3 mln osób. Jak wygląda w Polsce leczenie?
[caption id="attachment_51506" align="alignnone" width="489"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Ponad 25 miliardów euro – takie są roczne koszty skutków złamań osteoporotycznych w Europie. Eksperci szacują, że w Polsce na osteoporozę choruje ok. 3 mln osób. Jak wygląda w Polsce leczenie?

Standardy leczenia osteoporozy w Polsce wciąż bardzo odbiegają od wzorców europejskich. U chorych na osteoporozę najczęściej dochodzi do tzw. kompresyjnych złamań kręgów („zgniecenia” kręgów) i złamań kości przedramienia w okolicy nadgarstka. Najbardziej niebezpieczne są jednak złamania biodra (bliższy koniec kości udowej - bkku), które bardzo często prowadzą do kalectwa, a nawet przedwczesnej śmierci. W grupie chorych ze złamaniem bkku w ciągu roku na skutek powikłań (np. niewydolności krążeniowej,   oddechowej)   umiera   20 proc.   kobiet i 25 proc. mężczyzn.  30 proc. pacjentów po złamaniu bkku wymaga stałej opieki medycznej. Połowa osób, które przeżyją krytyczny rok, nigdy nie będzie chodzić.

Osteoporozy nie można całkowicie wyleczyć, ale dzięki stosowaniu odpowiednich leków i zmianie trybu życia można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań. Najczęściej stosowanymi lekami w Polsce są generyczne bisfosfoniany. Leki te mają działanie antyresorpcyjnie  (zmniejszające  kościogubienie). Przyjmowane są doustnie raz w tygodniu. Niestety po roku leczenia bisfosfonianami terapię kontynuuje tylko 42 proc. pacjentów.  
Od 2012 roku refundowany jest również denosumab – pierwszy lek biologiczny w terapii osteoporozy, w postaci iniekcji podskórnej, stosowany raz na 6 miesięcy. Lek ten to w pełni ludzkie, monoklonalne przeciwciało, które działa wybiórczo, zmniejszając resorpcję kości i powodując wzrost gęstości mineralnej kości (BMD), co w rezultacie zmniejsza ryzyko złamania. Niestety, dostęp do tej terapii jest bardzo ograniczony, ponieważ z refundacji mogą korzystać jedynie kobiety z osteoporozą, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:
- osteoporoza pomenopauzalna (Tscore mniejsze lub równe -2,5 mierzone metodą DXA)
- u kobiet w wieku powyżej 60 lat,
- ze złamaniem osteoporotycznym,
- po niepowodzeniu leczenia doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancją) do ich stosowania.
 Wskazania rejestracyjne są znacznie szersze i dotyczą również mężczyzn.

 Inne dostępne środki to ranelinian strontu, parathormon (PTH), podawany codziennie podskórnie i sprzyjający odbudowie kości, hormonalna terapia zastępcza (HTZ), ranelinian strontu. Żaden z wymienionych leków nie jest refundowany.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także