Koalicja dla Zdrowia to program adresowany do organizacji pacjentów z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem małych lub dopiero rozwijanych się organizacji. Projekt odpowiada na potrzeby środowiska i jest poparty głęboką analizą. Poprzez cykl audytów, wypracowanie i wprowadzenie karty zasad dobrego zarządzania, uruchomienia eksperckiego centrum wsparcia oraz dedykowanych szkoleń przyczyni się do budowy silnej pozycji organizacji w sektorze ochrony zdrowia.
„Większość organizacji działających w obszarze zdrowia zmaga się z wyzwaniami w zakresie sprawnego zarządzania organizacją, a także z uzyskaniem profesjonalnego wsparcia i doradztwa. Chcemy wesprzeć organizacje w tym obszarze poprzez szereg działań, które pomogą w ich codziennym funkcjonowaniu dla dobra pacjentów. – mówi Igor Grzesiak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej – Celem tego projektu jest także wspólne wypracowanie zasad dobrego, transparentnego zarządzania organizacją i poprawa wizerunku fundacji i stowarzyszeń działających w obszarze zdrowia”.
W ramach projektu zaplanowane są m.in. audyty formalno-prawne dla wybranych organizacji, na podstawie których opracowany zostanie raport, który posłuży do realizacji kolejnych działań w zakresie wypracowywania i wdrażania konkretnych rozwiązań dla środowiska. Powołana zostanie także Grupa Robocza składająca się z ekspertów i przedstawicieli NGO, która na podstawie raportu opracuje kartę zasad dobrego zarządzania oraz kwestionariusz samooceny, które będą swojego rodzaju drogowskazem dla liderów w zakresie przejrzystego i odpowiedzialnego zarządzania.
Uruchomione zostanie również Centrum Wsparcia Organizacji Pacjentów, w kramach którego będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów z wybranej dziedziny. Organizacje będą miały dostęp do grafika komputerowego, programisty stron internetowych, bezpośredniego doradztwa eksperckiego w zakresie pisania wniosków dotacyjnych, usług informatycznych, wprowadzania RODO, opracowania dokumentów wymaganych przepisami prawa (m.in. deklaracje dostępności cyfrowej), komunikacji, innych potrzeb zgłaszanych na bieżąco przez organizacje. Centrum będzie stanowić także swego rodzaju helpdesk dla NGOsów mających problem z wdrożeniem Karty i kwestionariusza samooceny.
W ramach projektu zaplanowane są także szkolenia online z udziałem ekspertów w takich obszarach tematycznych jak: stosowanie się do zaleceń lekarza, systemu ochrony zdrowia, promocja w sieci, procesy stanowienia prawa, relacje lekarz-pacjent, formalno-prawne aspekty prowadzenia organizacji.
Projekt „Koalicja dla zdrowia” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Źródło: Informacja prasowa