Co trzecia osoba żyjąca z HIV w Polsce to kobieta. Co roku blisko 200 dowiaduje się, że są zakażone. Ich świat to dom, rodzina, praca, macierzyństwo. HIV często staje na przeszkodzie do realizacji planów i marzeń, powoduje lęk, że ktoś niewłaściwy się dowie, przez co ucierpią dzieci lub partner. Ta odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za innych, powoduje, że dla kobiet diagnoza HIV jest często bardzo trudna do udźwignięcia.
Dlatego praktycy z zakresu edukacji seksualnej i doradcy HIV/AIDS oraz lekarze, którzy na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie pracują z osobami żyjącymi z HIV wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie by w profesjonalny sposób odpowiedzieć na faktyczne potrzeby kobiet żyjących z HIV.
Dzięki warsztatom i indywidualnym spotkaniom z zespołem ekspertów uczestniczki otrzymają pełne wsparcie informacyjne oraz emocjonalne. Program zakłada spotkanie z lekarzem chorób zakaźnych, lekarzem ginekologiem, edukatorem seksualnym, warsztaty rozwoju osobistego oraz wsparcie indywidualne psychologa.
Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego Fundacji Edukacji Społecznej w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.
W ramach projektu wsparcie otrzyma ponad 50 kobiet. Podczas spotkań z lekarzem chorób zakaźnych i ginekologiem, uczestniczki poznają będą miały szansę otwarcie porozmawiać o swoim zakażeniu, rozwiać swoje wątpliwości odnośnie zasad przyjmowania leków i poznać długofalowe konsekwencje przerwania terapii.
Indywidualne konsultacje z psychologiem pomogą odnaleźć się w nowej sytuacji, odzyskać życiową równowagę i pozbyć się piętna choroby. Często trudno poruszyć temat życia seksualnego z lekarzem, dlatego zajęcia prowadzone będą również przez edukatorki seksualne, od lat pracujące z osobami zakażonymi HIV w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Konsultacja z edukatorką będzie okazją do osobistej rozmowy na temat zdrowia reprodukcyjnego i planowanego macierzyństwa. Kobiety żyjące z wirusem mogą bowiem bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko, mieć normalną rodzinę i satysfakcjonujące macierzyństwo.
Uzupełnieniem tych spotkań będą także zajęcia warsztatowe w grupach, ukierunkowane na rozwój osobisty, w tym działania samopomocowe. Ważnym czynnikiem zmiany będzie edukacja bliskich osób zakażonych, którzy w trakcie programu zyskają wiedzę na temat zdrowia seksualnego i świadomości życia z wirusem.
Osoby zainteresowane udziałem w programie zachęcamy do odwiedzenia strony: www.fes.edu.pl.
Źródło: materiały prasowe