W tegorocznej jubileuszowej 80. edycji prestiżowego - nie tylko w Polsce - wyścigu kolarskiego - Tourde Pologne UCI World Tour po raz kolejny startuje Team Novo Nordisk. Międzynarodowa drużyna kolarska, która od 10 lat trenuje w barwach Team Novo Nordisk, jest jedyną na świecie, w której wszyscy zawodnicy chorują na cukrzycę typu 1.
Choroba przestała być barierą
Zawodnicy opowiadając o swoich doświadczeniach, wspominają, że przed laty ich pragnienie wyczynowego uprawiania sportu spotykało się z niechęcią lekarzy, którzy wręcz odradzali im taką aktywność. Co się zmieniło? Innowacyjne metody leczenia cukrzycy, w tym nowoczesna insulinoterapia, przekładają się już nie tylko na ratowanie życia, ale poprawę jego jakości, umożliwiając chorym realizację marzeń, również sportowych. Kolarz może sobie podać osobistą pompą insulinę podczas wyścigu, bo wynik poziomu cukru wyświetla się na liczniku rowerowym, a systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają reagować na zmiany parametrów. Mateusz Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym, jeżdżący wcześniej w barwach Teamu Novo Nordisk, a dziś ambasador zespołu wyjaśniał, że podczas wysiłku poziom cukru skacze, a w zależności od tego, czy jest to trening siłowy, wytrzymałościowy lub szybkościowy, reakcja jest różna - nieraz cukier spada, nieraz rośnie, czasem stoi. Dlatego bez edukacji, nowoczesnych urządzeń i leków nie wyobraża sobie dziś trenowania jakiekolwiek sportu.
Wyzwania na trasie
W tegorocznym wyścigu Tour de Pologne kolarze mieli do pokonania 1130 kilometrów, podzielonych na siedem etapów, kończąc 4 sierpnia w Krakowie. Wyzwaniem jest górski etap - organizatorzy podają, że łączne przewyższenie to ponad 3000 metrów oraz kapryśna pogoda z tropikalnymi ulewami. Tim Lindley, PR Manager Team Novo Nordisk podkreśla, że z każdym pokonanym kilometrem podczas kolejnego wyścigu, dzięki innowacyjnym metodom leczenia, ale też samokontroli i wytrwałości, zawodnicy z Teamu Novo Nordisk osiągają to, co jeszcze kilkanaście lat temu było niemożliwe dla osób zmagających się z cukrzycą. - Dajemy innym chorym nie tylko dobry przykład, ale też nadzieję na lepsze życie, w którym to my, a nie nasza choroba, wyznaczają nam cele – dodaje.
Nadzieja dla wszystkich cukrzyków
Team Novo Nordisk obserwuje w Social Mediach ponad 8 milionów fanów, więcej niż wszystkie inne zespoły World Tour łącznie. Choć zawodnicy trenują ponad 25 godzin tygodniowo i biorą udział w wymagających wyścigach kolarskich na całym świecie, poświęcają swój czas także na spotkania z pacjentami i ich edukację. Od początku istnienia drużyny przyświecał jej jeden cel: udowodnienie ponad 460 milionom chorującym na całym świecie na cukrzycę, że dzięki dostępowi do nowoczesnych terapii, stosowaniu się do zaleceń lekarza, odpowiedniej profilaktyce oraz edukacji diabetologicznej - możliwe jest osiąganie imponujących wyników sportowych.
W tegorocznej edycji Tour de Pologne w barwach Team Novo Nordisk wystartowali: Andrea Peron z Włoch (#201), Peter Kusztor z Węgier (#202), Gerd De Kejzer z Holandii (#203), Samuel Brand z Wielkiej Brytanii (#204), Umberto Poli z Włoch (#205), David Lozano Riba z Hiszpanii (#206#207)) oraz Matyas Kopecky z Czech (#207).
Firma Novo Nordisk zajmuje się cukrzycą już blisko 100 lat. Powstała, by produkować insulinę w Europie, a obecnie jest producentem 40 proc. insuliny stosowanej na całym świecie. Ma ogromny wkład w postęp w rozwoju leczenia cukrzycy, dzięki wprowadzaniu nowych coraz lepszych insulin i metod leczenia.
Cukrzyca nie jest już przeszkodą w spełnianiu sportowych marzeń