Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Komisarz Andriukaitis: terminowe badania ratują życie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 lipca 2019 16:51

Komisarz Andriukaitis: terminowe badania ratują życie  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
28 lipca 2019 roku obchodzony był Światowy Dzień Zapalenia Wątroby, oświadczenie w tej sprawie wydała Komisja Europejska i komisarz zdrowia oraz bezpieczeństwa żywności - Vytenis Andriukaitis.

Poniżej treść oświadczenia.

Każdego roku, w tym dniu, mamy szansę rozważyć, jak daleko doszliśmy na ścieżce do wyeliminowania wirusowego zapalenia wątroby na całym świecie, ale także zastanowić się ile jeszcze należy zrobić, aby osiągnąć ten cel do 2030 roku – „ Zainwestuj w eliminację zapalenia wątroby”.

Tegoroczny temat nie mógł być bardziej aktualny, aby zachęcić wszystkich do wyznaczenia jasnego kierunku inwestycji, żeby zapewnić długoterminowe, ukierunkowane na pacjenta wyniki.

Z przykrością stwierdzam, że nadal duża liczba osób mieszkających w UE/EOG cierpi na wirusa zapalenia wątroby typu B - któremu można zapobiec oraz WZW typu C, któremu również można zapobiec oraz wyleczyć.

Dane liczbowe przytłaczają. Szacuje się, że 4,7 miliona osób jest chronicznie zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B, a 3,9 miliona jest zakażonych WZW typu C. Obecnie wciąż tracimy więcej ludzkich istnień na rzecz wirusowego zapalenia wątroby typu B i C niż na HIV/AIDS oraz gruźlice łącznie.

Jak to możliwe w 2019 roku? Jak to możliwe, że tak wiele osób w Europie znosi niewyobrażalne cierpienia i piętno, a cenne życie jest tracone?

W obecnej formie, WZW B oraz C dotyka 325 milionów ludzi na całym świecie, powodując 1,4 miliona zgonów rocznie, a mimo to ponad 80% ludzi żyjących z wirusowym zapaleniem wątroby nie korzysta z usług w zakresie profilaktyki, badań czy leczenia. Ta sytuacja może i musi się zmienić. Podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych, szczepienia, testy, wczesna diagnoza i opieka nad chorymi z WZW, mogą wpłynąć na przerwanie transmisji wirusa oraz uratować życie.

Moje przesłanie brzmi: musimy skoncentrować nasze wysiłki na zapobieganiu wirusowi zapalenia wątroby. Dysponujemy fantastycznymi, ratującymi życie narzędziami prewencyjnymi, zatem wykorzystajmy je. Weźmy pod uwagę szczepionkę, nadzieje zdrowia publicznego naszych czasów, która może zapobiec zarówno wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B!

Prawdziwa inwestycja w eliminację oznacza zapewnienie, by narzędzia zapobiegawcze były nie tylko dostępne, ale także osiągalne dla obywateli europejskich. W miejscach, gdzie diagnoza niestety spada, należy zapewnić im odpowiednie wsparcie w postaci ukierunkowanej, wysokiej jakości opieki.

Zatem co dalej? Cieszy fakt, że większość krajów UE posiada uniwersalne programy szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale ponownie wzywam państwa członkowskie, aby skoncentrowały swoje wysiłki oraz zwiększyły zakres ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Można to osiągnąć na wiele sposobów, między innymi poprzez wzmocnienie współpracy i realizację działań określonych w zaleceniu Rady odnośnie szczepień.

Kolejnym pozytywnym aspektem, który należy przedstawić i wdrożyć, jest fakt, że wszystkie państwa członkowskie UE podpisały się pod celami zrównoważonego rozwoju, których celem jest wyeliminowanie do 2030 r. zapalenia wątroby jako zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Komisja Europejska zobowiązała się do udzielenia pomocy państwom członkowskim i podjęła już szereg działań mających na celu przyśpieszenie pomocy.

W ramach trzeciego „Programu Zdrowia”, ponad 8 mln euro zostało zainwestowanych w działania informacyjne dla grup szczególnie narażonych oraz w poprawę dostępu do zintegrowanych badań i opieki. UE zobowiązała się do przekazania ponad 50 milionów euro na sfinansowanie badań nad zapaleniem wątroby w celu poprawy testów, wyników leczenia i lepszego zrozumienia postępu choroby.

Na koniec unijna strategia antynarkotykowa na lata 2013-2020 dotyczy wyzwania, jakim jest utrzymująca się wysoka częstość występowania chorób przenoszonych przez krew, w tym wirusa zapalenia wątroby typu C, wśród osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną.

Nikt nie powinien znosić cierpienia bądź umierać z powodu zapalenia wątroby, a żaden naród nie może rozwiązać tego problemu sam. Musimy zatem połączyć siły i wspólnie dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa w roku 2030, w którym wirusowe zapalenie wątroby zostanie wyeliminowane - ponieważ każda śmierć to o jedną osobę za dużo.

Źródło: http://europa.eu

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także