Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Lekarze rodzinni: Cukrzyca nadal zbiera swoje żniwo

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 14 listopada 2023 09:58

Lekarze rodzinni: Cukrzyca nadal zbiera swoje żniwo - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Na całym świecie jest ogromnym problem zarówno zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Przez specjalistów nazywana pierwszą niezakaźną epidemią. To choroba niebezpieczna, czasem bagatelizowana. Konsekwencje zdrowotne źle lub zbyt późno leczonej cukrzycy są dramatyczne. 

14 listopada, w Światowym Dniu Cukrzycy, specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie przypominają, jakie są czynniki ryzyka tej choroby i o tym, że nadal brakuje systemowej edukacji. 

W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Cukrzycy, ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, jest dostęp do opieki diabetologicznej.

Specjaliści podkreślają ogromne znaczenie świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. 

Chorobie, która rozwija się powoli, często niezauważalnie, ale powoduje poważne konsekwencje. Takie jak retinopatia cukrzycowa – uszkodzenie siatkówki, nefropatia – cukrzycowa choroba nerek, amputacja kończyn dolnych, zawały serca, udary mózgu.

Szacuje się, że na świecie 1 na 10 dorosłych choruje na cukrzycę, ale tylko połowa o tym wie – 50 proc. jeszcze nie zdiagnozowano, ale choroba już pustoszy organizm. W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln. osób.

Cukrzycy typu 1 nie można zapobiec, ale można jej powikłania zminimalizować dzięki regularnym badaniom i leczeniu.

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, na której rozwój często mamy wpływ – nasz tryb życia, dieta, aktywność fizyczna. Tu powikłania można opóźnić lub zapobiegać im dzięki wczesnemu rozpoznaniu, właściwej diagnostyce i leczeniu. 

A to leczenie, dzięki opiece koordynowanej dostępnej w gabinetach POZ, jest coraz skuteczniejsze. Diabetycy w tym programie są szczególnie traktowani. Lekarze mają do dyspozycji niezbędna narzędzia do wczesnej diagnostyki, mogą chorym poświęcić więcej czasu. Pomocne są także inne programy dostępne w POZ - 40 PLUS i CHUK. 

− Rezerwuję więcej czasu na rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka – mówi lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W ramach opieki koordynowanej diabetycy mają szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarza POZ niż do specjalisty w AOS. Sprawniejsza jest komunikacja, prowadzenie chorego. W POZ pacjent ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki, terapii i leków, w tym do najnowszego systemu ciągłego monitorowania. To wyższy standard opieki nad diabetykami.

– Możemy z powodzeniem prowadzić chorego na cukrzycę, ale w niczym go nie wyręczymy. Pacjenci sami muszą zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana im to uświadamia. Mamy czas i miejsce na edukację i skuteczne leczenie – dodaje Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Podobne artykuły

Monosnap iTV Sejm - transmisje - Sejm Rzeczypospol (35)
18 listopada 2024
2024-11-13-013
15 listopada 2024
LOGO-PPOZ-1-CS4
14 listopada 2024
ThinkstockPhotos-651802098

Systemy RT-CGM to rewolucja

14 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

hilding-anders-lider-w-innowacjach-materacowych
Artykuł sponsorowany

Hilding Anders – lider w innowacjach materacowych

28 października 2024
e-zwolnienie
25 października 2024
badanie piersi
Artykuł sponsorowany

Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto wykonać?

19 sierpnia 2024
iStock-1218887282
5 lipca 2024