Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej i Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie
sprzeciwiają się stanowisku Rzecznika Praw Dziecka, który w piśmie z dnia 3 stycznia br. skierowanym do Ministra Zdrowia napisał m.in., że dla dzieci lekarzem pierwszego kontaktu powinien być zawsze pediatra. Chodzi o planowane zmiany w ochronie zdrowia, które mówią o tym, że pediatra przestanie być lekarzem pierwszego kontaktu dla dzieci. Rodzice chorego dziecka mają być kierowani do lekarza rodzinnego. Jednak według Marka Michalaka może się to odbić na zdrowiu dzieci, bo lekarz rodzinny może nie mieć odpowiedniej wiedzy z zakresu chorób dziecięcych.
"Lekarz specjalista medycyny rodzinnej jest dobrze przygotowany do zapewniania podstawowej opieki zdrowotnej dorosłym i dzieciom, w szczególności udzielania porad osobom zdrowym, rozpoznania patologii nawet na wczesnych etapach choroby, leczenia pacjenta z chorobami przewlekłymi oraz w razie potrzeby kierowania do konsultacji specjalistycznych. Do tych ostatnich zaliczają się także konsultacje lekarzy pediatrów. Specjalista medycyny rodzinnej zapewnia dostęp do opieki blisko miejsca zamieszkania pacjentów, udziela porad zwykle w dniu zgłoszenia, pełni rolę wartownika, zapewniającego pacjentom bezpieczeństwo i równość zdrowotną. Lekarze
specjaliści, w tym specjaliści w zakresie pediatrii, przygotowani są głównie do zapewnienia świadczeń szpitalnych. Powinni oni zachować swoją ekspercką wiedzę i umiejętności dla pacjentów prezentujących stany wymagające pogłębionej i kosztownej diagnostyki, postępowania specjalistycznego i monitorowania skomplikowanych oraz rzadkich chorób przewlekłych" - czytamy w stanowisku lekarzy rodzinnych.
Lekarze rodzinni uważają, że gwarantem opieki dla obywateli, w tym chorych i zdrowych dzieci, są właśnie specjaliści medycyny rodzinnej. Według nich pediatrzy są przygotowani głównie do zapewnienia świadczeń szpitalnych i powinni zachować swoją ekspercką wiedzę i umiejętności dla pacjentów wymagających pogłębionej i kosztownej diagnostyki, postępowania specjalistycznego i monitorowania skomplikowanych oraz rzadkich chorób przewlekłych.
źródło: federacjapz.pl