Jakie są Pana doświadczenia ze stosowania leków biologicznych biopodobnych?
Leki biopodobne zostały zarejestrowane w Europie w roku 2013. Nasza Klinika jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła stosować te leki. Wynikało to z terminarza przetargowego. W naszym szpitalu wybrano do stosowania lek remsima. Od kwietnia, marca 2014 roku zaczęliśmy go stosować u ponad 100 pacjentów i nasze doświadczenia są pozytywne. Nie obserwowaliśmy żadnych różnic w skuteczności leczenia. Nie widzimy różnic w bezpieczeństwie terapii. Uważam, że leki te mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentów, nawet pediatrycznych, którzy są specjalną grupą, na którą powinniśmy szczególnie uważać. U nich również nie widzę różnic w bezpieczeństwie leczenia.
Czy wcześniej miał Pan obawy przed zastosowaniem tych leków?
Obawy zawsze są przy zmianach leków, ale w tym przypadku dostępna literatura i badania pokazywały, że lek ten można bezpiecznie stosować. Lek został zarejestrowany przez europejskie agencje ds. leczenia, także obaw nie miałem. Oczywiście wprowadzając lek, zwracaliśmy uwagę czy coś się dzieje i obserwowaliśmy pacjentów. Jako pierwsi w świecie opublikowaliśmy wyniki zmiany leku oryginalnego na biopodobny u dzieci. Doświadczenia są pozytywne, nie ma różnic w leczeniu, bezpieczeństwie i skuteczności.
Jak wygląda procedura zamiany leku? Czy najpierw pytacie rodziców dziecka?
Informujemy, że taka zamiana nastąpi. Pacjent zawsze powinien być poinformowany, jakim lekiem będzie leczony. Rodzice wyrażają na to zgodę lub nie, przy czym trzeba sobie jasno powiedzieć, że tu pacjent podejmując decyzję opierał się na naszych opiniach. Bo my jesteśmy ekspertami i przekazujemy ostateczną wiedzę na ten temat. W każdym przypadku pacjenci są o tym informowani i wyrażają zgodę na zamianę leku.