Ministerstwo odpowiada, że leki te nadal będą dostępne bez recepty. W nawiązaniu do artykułu pt. „Leki na katar od stycznia na receptę”, który został opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita” Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że są one nieprawdziwe i wprowadzają pacjentów w błąd.
Leki na przeziębienie, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan, nadal będą dostępne bez recepty.
Ponadto:
- projekt rozporządzenia nie zakłada, że duże opakowania leków z pseudoefedryną znikną z aptek. Wielkość opakowania zależy od decyzji podmiotu odpowiedzialnego;
- wprowadzenie nowych przepisów w ustawie – Prawo farmaceutyczne nie wydłuży kolejek do lekarzy.
Co się zmieni?
Od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Projekt rozporządzenia przewiduje następujący maksymalny poziom tych substancji w lekach:
- pseudoefedryna – 720 mg,
- kodeina – 150 mg,
- dekstrometorfan – 360 mg.
Wskazane dawki są wystarczające, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. Proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Zmiany zostały wprowadzone po tym, jak pojawiły się informacje, że młodzież kupuje syropy na kaszel, żeby się odurzać. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi.
Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.
Źródło: MZ