- Szukamy nowych leków, których koszt może być mniejszy po wygaśnięciu patentów – mówi prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, o badaniach dotyczących leczenia AMD.
- W tej chwili zastrzyki, które aplikuje się do gałki ocznej, są bardzo drogie. Z tego powodu stanowią one bardzo duży koszt dla systemu. Badania kliniczne idą w kierunku poszukiwań nowych leków. Szuka się też leków o innej dostępności np. w postaci kropli bądź implantów, które długo uwalniają tego typu leki. To jest kierunek, w którym idziemy.
- Pracuje się też nad kryteriami włączenia pacjenta do badań klinicznych. Chodzi o to, by te leki, które są tańsze, były używane poza programem lekowym. Wtedy wyniki programu lekowego będą coraz lepsze. To też zależy od tego ile ośrodków się w to włączy i jaki system się stworzy. Uważam, że w chirurgii zaćmy i leczeniu AMD te dwa kontrakty powinny być złączone, bo jest to w tej chwili podstawą finansowania średniego oddziału okulistycznego. Zaćma i AMD to podstawowe choroby, które najbardziej dotykają pacjentów.