Jak walczyć z przesuszeniem skóry twarzy i ciała?
Należy wiedzieć, że kolagen to białko międzykomórkowe wzmacniające zarówno skórę, poszczególne tkanki, jak i włosy. Jego obecność jest niezwykle ważna, gdyż zapobiega nadmiernej utracie wody, a ponadto pomaga w prawidłowym gojeniu się ran i tym samym niweluje bliznowacenia. Z wiekiem kolagenu w skórze jest coraz mniej, stąd należy go uzupełniać. Z każdym rokiem po 25 roku życia ubywa go 1%. Przez to zmienia się też struktura skóry, która z wiekiem staje się coraz bardziej przesuszona, co dotyczy także skóry mieszanej i tłustej, choć w ich przypadku procesy te zachodzą nieco wolniej. Aby walczyć z przesuszeniem skóry należy przede wszystkim unikać składników kosmetyków, które mają działanie wysuszające bądź uwrażliwiające skórę na promienie słoneczne, które wpływają na fotostarzenie skóry. Dotyczy to nie tylko alkoholu, ale i olejów mineralnych, parabenów czy SLS. Należy z kolei sięgać po te produkty, które w składzie mają jak najwięcej naturalnych składników takich jak oleje roślinne, kwas hialuronowy, skwalan czy też aloes. Humektanty mają działanie głęboko nawilżające i obok nich w składzie serum, kremu czy balsamy powinien pojawić się także kolagen, choćby w formie peptydów kolagenowych. W ten sposób możliwe jest odbudowanie naruszonej bariery hydrolipidowej, ujędrnienie i odżywienie skóry.
Wpływ diety na przesuszenie skóry
Nie można zapominać o tym, że na stan skóry mocno wpływa również stosowana dieta. Trzeba unikać przetworzonej żywności garmażeryjnej i fast food zawierającej mnóstwo szkodliwych węglowodanów prostych, ale i soli. Obydwa składniki diety negatywnie wpływają na stan skóry. Pierwszy z nich wpływa na nadprodukcję sebum, a drugi - przesuszenie skóry. Warto sięgać po produkty zawierające kolagen, znajdujący się w żelatynie, ale i nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej. Warto wiedzieć, że każdy dodatkowy gram soli w diecie zwiększa choćby ryzyko AZS o 11%. Węglowodany są z kolei pożywką dla bakterii bytujących na skórze, a także wywołują wzrost stanu zapalnego oraz nadprodukcję sebum i zatykanie porów.
W jaki sposób zahamować nadmierną łamliwość i wypadanie włosów?
Niedobór kolagenu w organizmie wiąże się też często z łamliwością włosów. Stąd warto sięgać po szampony i odżywki zawierające ten składnik. Dzięki niemu można wzmacniać włosy na całej długości i przedłużać ich cykl życia. Bardzo ważne w przypadku włosów, ale i skóry jest zadbanie o równowagę PEH, a zatem dostarczanie brakujących protein, ale i zabezpieczających przed czynnikami zewnętrznymi emolientów czy utrzymujących prawidłowe nawilżenie - humektantów. Dobór odpowiednich kosmetyków często odbywa się na zasadzie metody prób i błędów. Najczęściej zaleca się, by odżywki zawierające proteiny stosować raz w tygodniu, natomiast humektantowo-emolientowe w pozostałe dni, gdy myje się włosy. Dzięki temu można zauważyć poprawę ich struktury. Ważne jest także odpowiednie postępowanie, czyli unikanie stylizacji włosów na ciepło bez kosmetyków termoochronnych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji włosów, to sprawdźcie informacje na stronie: https://ohmyhair.com.pl/.
Prezes INTER Polska o przyszłości prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych