Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z przedstawicielami organizacji pacjentów onkologicznych m.in. Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Federacji Amazonek, Fundacji Wygrajmy Zdrowie, Stowarzyszenia PBS, POL-ILKO, Fundacji Alivia, Fundacji Sarcoma, Fundacji Carita.
Podczas spotkania minister zdrowia wyjaśnił zasady i cel funkcjonowania wchodzącego w życie pakietu onkologicznego, odpowiedział także na pytania nurtujące pacjentów. Ścieżka pacjenta onkologicznego zakłada diagnostykę i leczenia chorych na nowotwory z „zieloną kartą” bez kolejek i limitów. Placówki onkologiczne będą mogły przeprowadzać badania i leczenie bez limitów pod warunkiem spełnienia kryteriów maksymalnego czasu oraz zwołania konsylium. Podstawą sytemu stają się lekarze rodzinni. Lekarze POZ będą dostawać dodatkowe wynagrodzenie za każdą wydaną „zieloną kartę”, wzrasta także stawka kapitacyjna.
Opieka onkologiczna jeśli to możliwe będzie realizowana w trybie ambulatoryjnym, zamiast na niepotrzebne hospitalizacje środki finansowe będą przeznaczone na pokrycie kosztów dojazdu pacjenta i hostele.
Każdy ośrodek medyczny będzie musiał raportować do NFZ dane o skuteczności leczenia i przeżyciach 5-letnich, które będą podane do publicznej wiadomości. Każda osoba będzie więc mogła zweryfikować jakość leczenia i wybrać taką placówkę, która ma doświadczenie i efektywnie leczy konkretne typy nowotworu. Realizacja pakietu onkologicznego będzie poddawana na bieżąco monitoringowi i kontroli w celu wprowadzania poprawek i weryfikacji mechanizmów, które się nie będą się sprawdzać w praktyce.
Zakres i cele pakietu onkologicznego są zbieżne z Pacjencką Strategią dla Polskiej Onkologii na lata 2015-2025 a wszystkie założenia co do narzędzi takich jak: karta pacjenta onkologicznego, zniesienie limitów na diagnostykę czy stanowisko koordynatora opieki onkologicznej, zostały zaimplementowane do pakietu.
Źródło: materiały prasowe
Przeczytaj również: Ruszyła kampania edukacyjna pakietu onkologicznego