Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem zażywania leków niezgodnie z ich przeznaczeniem. Kwestia ta dotyczy coraz młodszych osób - młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Czy leki na kaszel działające jak dopalacz powinny być dostępne tylko na receptę?
Wprowadzenie ograniczenia podyktowane było pilną potrzebą ograniczenia dostępności produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym, wykorzystywanych w celach pozamedycznych, oraz do produkcji narkotyków. Dodawany w ustawie – Prawo farmaceutyczne przepis art. 71a przewiduje możliwość ograniczania wydawania produktów leczniczych zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym o kategorii dostępności „OTC” - wydawane bez przepisu lekarza, ustanawiając maksymalny poziom zawartości ww. substancji, niezbędny do przeprowadzenia skutecznej terapii, w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia dla jednej osoby, oraz ograniczając ich wydawanie w ramach jednorazowej sprzedaży. Wyjątek stanowią produkty lecznicze zawierające w składzie substancje psychoaktywne o kategorii dostępności „OTC”, dla których ustalono maksymalny poziom zawartości substancji psychoaktywnej, wydawane z przepisu lekarza. W przypadku przepisania przez lekarza na recepcie leków zawierających w składzie substancje psychoaktywne o kategorii dostępności „OTC”, w ilości przekraczającej ustanowione limity zawartości substancji psychoaktywnej, wydaje się produkty lecznicze w ilości wskazanej na recepcie.
Do przedmiotowego wykazu zostały zaliczone następujące substancje o działaniu psychoaktywnym: kodeina, pseudoefedryna i dekstrometorfan.
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2017r.
Najpopularniejszym środkiem stosowanym w celach odurzania się jest lek na bazie bromowodorku dekstrometorfanu. To preparat OTC i wykazuje działanie przeciwkaszlowe. W dużych dawkach (znacznie przekraczających dawki terapeutyczne) wykazuje działanie euforyzujące charakterystyczne dla dysocjantów, ponieważ łatwo pokonuje barierę krew-mózg.