Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca szczególną uwagę na konieczność szczepienia przeciwko grypie, jako najskuteczniejszej formie przeciwdziałania chorobie. Od czterech lat WHO promuje szczepienia przeciwko grypie, ogłaszając kampanie „Flu Awareness”.
Głównym celem kampanii jest zwracanie uwagi na znaczenie szczepień przeciwko grypie, przede wszystkim wśród osób z grup ryzyka, które obejmują między innymi:
- osoby starsze,
- kobiety w ciąży,
- dzieci,
- osoby z chorobami współistniejącymi, gdzie szczególnie groźne jest wystąpienie poważnych powikłań w czasie choroby,
- pracowników służby zdrowia.
Zachorowalność na grypę w Polsce rośnie. W 2014 roku szacowano ją na 8151,6/100,000, a w 2015 już 9994,7/100,000 przypadków. Sezonowa śmiertelność na grypę wynosi średnio 0,1-0,5 proc. (umiera 1-5/1,000) z 90 proc. śmiertelnością u osób powyżej 60 roku życia. Od 3 lat w Polsce procent osób, które szczepią się przeciw grypie, utrzymuje się na bardzo niskim stałym poziomie wynoszącym 3,7 proc.
W tym roku czwarta ogólnoświatowa edycja kampanii dotyczącej wiedzy na temat grypy i jej zapobiegania odbędzie się w dniach 17-21 października 2016. Głównym celem tegorocznej kampanii jest zwiększenie liczby szczepień przeciwko grypie wśród Pracowników Służby Zdrowia.
Główne założenia kampanii:
- Zwiększenie szczepień wśród Pracowników Służby Zdrowia, aby zapobiec wystąpieniu choroby.
- Zwiększenie szczepień wśród Pracowników Służby Zdrowia w celu ochrony pacjentów przed chorobą.
- Zachęcenie do szczepień osoby z grup ryzyka przez Pracowników Służby Zdrowia.
Źródło: MZ