Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

[AKTUALIZACJA] Mniej porad dla osób w spektrum autyzmu. Jest reakcja premiera i minister zdrowia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 4 stycznia 2024 08:56

[AKTUALIZACJA] Mniej porad dla osób w spektrum autyzmu. Jest reakcja premiera i minister zdrowia - Obrazek nagłówka
fot. KPRM
Minister zdrowia Izabela Leszczyna interweniowała w Narodowym Funduszu Zdrowia w sprawie porad dla osób w spektrum autyzmu – poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Chodzi o zarządzenie, które weszło w życie z początkiem roku. Zgodnie z nim, liczba porad zmniejszy się aż o jedną trzecią.

[AKTUALIZACJA]

W czwartek (4.01.) na portalu X minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że dostępność do terapii dla pacjentów ze spektrum autyzmu zostanie zachowana na poziomie z 2023 roku.

O skutkach zarządzenia prezesa NFZ pisaliśmy wczoraj. Podmioty prowadzące poradnie dla osób w spektrum autyzmu zwróciły uwagę na to, że wynikająca z dokumentu konieczność zarezerwowania po każdych zajęciach 25 minut na wypełnienie dokumentacji powoduje, że dostępność porad zmniejsza się o jedną trzecią. Kolejnym niekorzystnym zapisem dostrzeżonym przez poradnie jest brak opłaty za wszystkich uczestników zajęć grupowych. „Zapłata będzie tylko za jednego uczestnika w grupie, pozostałe osoby nie będą opłacane z NFZ. Należy zaznaczyć, że dla niektórych pacjentów, a przede wszystkim dla młodzieży i osób dorosłych, których również przyjmujemy w Poradni zajęcia grupowe są jedną z najlepszych terapii i zdobywania umiejętności społecznych”, poinformowało Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Krasnal.

Do sprawy na środowej konferencji prasowej odniósł się premier Donald Tusk.

– Rozmawiałem z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą, by natychmiast skorygować tę decyzję, żeby w żadnym wypadku dzieci ze spektrum autyzmu nie ucierpiały i żeby nie zabrakło środków na terapię, przynajmniej na poziomie dotychczasowym – zapewnił premier.

O spotkanie z prezesem NFZ w tej sprawie zaapelowali również Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i Społeczny Zastępca Rzecznika Praw Dziecka Jan Gawroński.

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie treścią zarządzenia, z którego jednoznacznie wynika zmiana sposobu rozliczania świadczeń dostępnych dla społeczności osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Zarządzenie może bezpośrednio wpłynąć na tok zajęć w poradniach, a nawet może grozić przerwaniem terapii indywidualnych”, zauważają w piśmie do prezesa NFZ Filipa Nowaka.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Co z tą reformą?

13 listopada 2024
autyzm
#WyszłoNaZdrowie

Życie w spektrum autyzmu

12 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także