Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ: Pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania bólu

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 29 kwietnia 2015 11:45

MZ: Pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania bólu - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych, brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu. Ministerstwo odpowiada.
[caption id="attachment_58071" align="alignnone" width="620"]Thinkstock / Getty Images Thinkstock / Getty Images[/caption]

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych, brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu. Ministerstwo odpowiada.

„Pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania bólu, a zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (…), obowiązkiem lekarza jest wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”  - czytamy w liście do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka z Ministerstwa Zdrowia.

HFPC zapytała ministra zdrowia o dostęp do skutecznej terapii przeciwbólowej w placówkach ochrony zdrowia. Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych. Brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu. „W ocenie resortu najtrudniej jest przekonać lekarzy i pacjentów do bezpieczeństwa terapii lekami opioidowymi. Nadmierne obawy przed ryzykiem związanym ze stosowaniem leków opioidowych – zarówno wśród pacjentów jak i środowiska lekarskiego, uniemożliwiają wykorzystanie ich potencjału w leczeniu bólu - tłumaczył Igor Radziewicz-Winnicki.

Ministerstwo wystosowało apel do konsultantów krajowych, Naczelnej Izby Lekarskiej i okręgowych izb lekarskich, towarzystw naukowych, rektorów uczelni medycznych i redaktorów naczelnych czasopism medycznych o położenie większego nacisku w ramach swoich kompetencji na kwestie związane z koniecznością skutecznego leczenia bólu. Zmieniło się również rozporządzenia, dzięki czemu możliwe jest przepisywanie silnych leków przeciwbólowych na 90 dni, a nie jak dotychczas na miesięczną kurację, oraz wydłużenie ważności recepty z 14 do 30 dni.

Źródło: www.hfhr.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

hilding-anders-lider-w-innowacjach-materacowych
Artykuł sponsorowany

Hilding Anders – lider w innowacjach materacowych

28 października 2024
20241008080448_pexels-photo-7821684.jpeg
Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić polisę na życie?

8 października 2024
adobestock_495495126
Artykuł sponsorowany

Krem SPF 50 - dlaczego warto go stosować przez cały rok?

27 września 2024
dentobus
25 lipca 2024
20240130_134652

By poród nie bolał...

11 czerwca 2024