Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

MZ: potrzebne są zmiany w tworzeniu i aktualizacji programów lekowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 lipca 2017 08:00

MZ: potrzebne są zmiany w tworzeniu i aktualizacji programów lekowych - Obrazek nagłówka
Pacjenci spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

Podczas spotkania z udziałem m.in. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Izabeli Obarskiej oraz prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Krystyny Wechmann omówiono m.in.:
- potrzebę stałej aktualizacji programów lekowych zgodnie ze obowiązującymi standardami onkologicznych towarzystw naukowych oraz praktyką lekarską
- umożliwienie wykonania badań genetycznych u pacjentów w kierunku wszystkich mutacji występujących w danym nowotworze, co jest podstawą  podjęcia decyzji o doborze skutecznych terapii celowanych 
-  tworzenie nowych programów lekowych, zwłaszcza dla pacjentów z nowotworami rzadkimi, ze wskazaniem na terapie ratujące życie
Jak zauważyła Krystyna Wechmann "konieczna jest współpraca lekarzy, pacjentów i decydentów, bo chociaż programy tworzą firmy, a akceptują je decydenci, to bez wiedzy lekarzy oraz doświadczenia pacjentów będą one zawsze niedoskonałe. Dlatego chcemy w porozumieniu z lekarzami wskazywać decydentom te elementy programów, które uniemożliwiają skuteczne leczenie w praktyce. Pracujemy obecnie nad modelem współpracy z lekarzami, Ministerstwem Zdrowia i podmiotami odpowiedzialnymi".
Obie strony podkreśliły także potrzebę szybkiej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która ma wnieść korzystne zmiany w tworzeniu i aktualizacji programów lekowych, wprowadzić mechanizmy wczesnego dostępu do technologii medycznych, w tym compassionate-use – formę dostępu chorego do leku, który nie został jeszcze dopuszczony do obrotu. Mechanizm compassionate-use to szansa na terapię dla pacjentów, którzy nie uzyskują korzyści klinicznych ze stosowania leków zarejestrowanych lub nie mogą zostać zakwalifikowani do badania klinicznego. 
Resort zdrowia zwrócił także uwagę na istotny problemem – nie zgłaszania przez producentów nowych programów lekowych koniecznych w terapii niektórych, zwykle małych grup pacjentów. – Liczę w tej sprawie na pomoc i wsparcie organizacji pacjentów, ich siłę perswazji, umiejętność przekonania producentów, że warto jest podjąć wysiłek tworzenia programu i podjęcia negocjacji, bo często są to terapie ratujące życie – zaznaczyła dyrektor Izabela Obarska.
Wspólnie ustalono, że Polska Kolacja Pacjentów Onkologicznych w oparciu o zebrane od lekarzy oraz pacjentów opinie na temat programów lekowych, przedłoży je konsultantowi krajowemu ds. onkologii prof. dr  hab. n. med. Maciejowi Krzakowskiemu z prośbą o wystąpienie z wnioskami konkretnych zmian w programach lekowych do Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: PKPO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także