Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ udostępniło cierpiącym pacjentom onkologicznym nową terapię leczenia bólu

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 22 października 2014 10:03

MZ udostępniło cierpiącym pacjentom onkologicznym nową terapię leczenia bólu - Obrazek nagłówka
Nowa lista leków refundowanych udostępnia cierpiącym pacjentom onkologicznym nową terapię leczenia bólu. O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego.

MZ_NOWE

Nowa lista leków refundowanych udostępnia cierpiącym pacjentom onkologicznym nową terapię leczenia bólu. O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego. 

Jestem przekonany, że wprowadzenie terapii silnego bólu z profilaktyką zaparć opioidowych na listę leków refundowanych, zgodnie z projektem obwieszczenia ministra zdrowia z dnia 20 października 2014 roku, znacznie poprawi jakość życia osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu – mówi Szymon Chrostowski, prezes Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem”. Skuteczne leczenie zaparć opioidowych to kolejny postulat Koalicji, po wprowadzeniu powszechnej edukacji lekarzy w zakresie medycyny bólu oraz złagodzeniu przepisów dotyczących stosowania recept Rpw, który został wysłuchany przez ministra zdrowia. W imieniu pacjentów, chciałbym także przekazać szczególne podziękowania na ręce pana Igora Radziewicza – Winnickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia za otwartość na nasze postulaty, która pokazuje, że leczenie bólu oraz troska o optymalną jakość życia chorego, są traktowane przez system ochrony zdrowia na równi z leczeniem przyczynowym.

Koalicja na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” dostrzega jeszcze wiele problemów w obszarze leczenia bólu w Polsce. Przede wszystkim, do wykonania jest gigantyczna praca nad systematyczną edukacją lekarzy i zwiększeniem ich wrażliwości na problem cierpienia u pacjentów – dodaje Szymon Chrostowski. W tym zakresie, także liczymy na dalszą, efektywną współpracę z Ministerstwem Zdrowia.

Występujący przewlekle silny ból, uniemożliwia choremu codzienne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do próby samobójstwa. W Polsce żyje ok. 200 000 osób cierpiących z powodu bólu nowotworowego. Szacuje się, że około 90% chorych z bólami nowotworowymi może być skutecznie leczonych farmakologicznie. Podstawową rolę w terapii bólu o średnim i dużym stopniu nasilenia, odgrywają analgetyki opioidowe. Substancje te nie uzależniają i spośród wszystkich znanych środków farmakologicznych, wywierają najsilniejszy efekt przeciwbólowy. Ograniczeniami w ich stosowaniu, są wyłącznie objawy niepożądane, z których zaparcia są najbardziej dokuczliwe dla pacjenta. Przewlekłe zaparcia opioidowe stanowią dodatkowy problem zdrowotny dla pacjenta oraz utrudnienie w opiece nad chorym dla jego bliskich. Terapia celowana łącząca oksykodon z naloksonem, odwraca negatywny wpływ opioidów na czynność przewodu pokarmowego bez zaburzenia efektu przeciwbólowego. Stosowanie tej formy leczenia u pacjentów cierpiących z powodu zaparć opioidowych, rekomendują specjaliści leczenia bólu, m.in. w zaleceniach postępowania Grupy Ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Czytaj także: W polskich szpitalach pacjenci są torturowani

Podobne artykuły

aktualności-licznik wody 1
25 listopada 2024
prezydent Andrzej Duda
25 listopada 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Przedsiębiorcy z ulgą, pacjenci z niepokojem...

25 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także